wtorek, 23 marca 2010

Kto jest w twojej łodzi?

Proroka Jonasza do upamiętania przyprowadzają go pogańscy żeglarze, którzy byli razem z nim w łodzi. Za pomocą swoich pogańskich praktyk (rzucanie losami) uświadamiają Jonaszowi powagę grzechu, którego się dopuścił (Jonasza 1:6-12).

Pomyśl: Kto jest w twojej łodzi? Ludzie wokół Jonasza są dla niego błogosławieństwem. Pomagają mu widzieć grzech. Kim ty się otaczasz? Ludźmi, którzy nigdy w życiu nie powiedzą ci: "Robisz źle, powinieneś to zmienić, przemyśl czy jest to właściwa decyzja"? Czy masz wokół siebie takie właśnie osoby, czy też nie chcesz ich mieć obok bo wiesz, że są w stanie tobie powiedzieć: nie idź tą drogą, a nic tak nie niszczy naszej dumy jak słowa innych napominających nas.

Jeśli nie chcesz mieć wokół siebie pobożnych, mądrych doradców to znaczy, że najwidoczniej nie zdajesz sobie sprawy z własnej grzeszności, potrzeby upamiętania. Wówczas twoim problemem najwyraźniej jest duma i pycha.

6 komentarzy:

 1. Ja tez mam koło siebie takich żeglarzy którzy pokazują mi mój grzech i słabość.Jednym z nich jesteś ty Pawle. Dzięki ze piszesz to co myślisz i jeśli to nawet czasem mnie boli to potem wydaje dobre owoce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za zachętę, Gabrysia. Trzymaj się. Życzę wytrwałości w Twoim "żeglowaniu". I służę również modlitwą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje za Modlitwę. To jest fenomenalne . Wiesz rozmowy z tobą są jak z partnerem . I to mi się podoba bo z księżmi katolickimi tak się nie da.

  OdpowiedzUsuń
 4. oczywiście nie ma co uogólniać. Znajdzie się i tam wielu dobrych pasterzy którzy wiedzą jak paść owce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bez uogólnień nie da się funkcjonować. Każdy z nas używa uogólnień w stosunku do: polityków, fundamentalistów islamskich, gimnazjalistów, feministek, nauczycieli, konserwatystów, liberałów itd. Biblia również używa uogólnień.

  Uogólnienia nie oznaczają oczywiście, że w opisywanej grupie nie istnieją wyjątki lub przykłady innych zachowań, postaw, poglądów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie pisałam ogólnie tylko stwierdziłam fakt.I nie miałam zamiaru kogo kol wiek urazić.

  OdpowiedzUsuń