sobota, 3 lipca 2010

Czciciele, nie ideolodzy

Wg słów Jezusa z Ew. Jana 4, które wypowiedział podczas rozmowy z Samarytanką, Bóg szuka takich, którzy "będą mu oddawali cześć w duchu i w prawdzie" (Jn 4:23).

Ojciec w Niebie szuka nie tyle mędrców, poprawnych teologów, choć i to jest dobre. Przede wszystkim Bóg szuka czcicieli - tych, którzy będą oddawali Jemu cześć w duchu i w prawdzie.
Powyższe słowa wypowiada w kontekście stwierdzenia, że kult nie będzie odbywał się w jednym miejscu – świątyni w Jeruzalemie, która zostanie zburzona. Duch jednoczy prawdziwych czcicieli bez względu na miejsce, zaś kult powinien odbywać się w prawdzie.

Dla Jezusa jest to bardzo ważna sprawa. Kult w prawdzie to kult oddawany w oparciu o Boże Słowo. Chrześcijanin nigdy nie powinien mieć więc postawy: "wszystko jedno jak, byle szczerze, z powerem, ładnie, byle w określonym porządku i ładnie wyglądającym kościele (najlepiej starym)".

Wg Pismo powyższe rzeczy mogą być dobre, ale na pewno nie są wystarczające. To Bóg określa właściwy sposób oddawania Jemu czci. Co więcej - sam Jezus mówi, że Ojciec szuka takich czcicieli.

To o czym piszę w rzeczywistości jest jedną z najbardziej charakterystycznych różnic m-dzy chrześcijaninem a niechrześcijaninem. Nie chodzi tu o sferę poglądów. Jeśli chrześcijaństwo ograniczymy do poprawnych poglądów to uczynimy z niego zwykłą ideologię. Chrześcijaństwo jednak nie jest ideologią. Jest sposobem odpowiedniego postępowania, które powinno wynikać z poprawnej teologii. Zatem różnica m-dzy chrześcijaninem, a niechrześcijaninem najpełniej objawia się w takich rzeczach jak:Kursywa
- Gdzie i w jaki sposób spędzasz ndz poranek?
- Czy przychodzisz przed Boże oblicze w społeczności Bożej rodziny (kościoła) - by słuchać Jego Słowa i zasiadać z Chrystusem przy Stole Pańskim otrzymując z Jego rąk chleb i wino?
- Jaka jest twoja odpowiedź na udzielane Ci Słowo i sakramenty?
- Gdzie w tym czasie znajdują się twoje dzieci?

Te wszystkie rzeczy mówią nam więcej o naszym sercu, umyśle niż ideologia. Możesz mieć w 90% poprawną teologię, ale jeśli nie jesteś zaangażowany (nie mylić z "obecny") w ndz nabożeństwo to wcale nie znasz Boga lepiej niż 5 letnie dziecko które modli się słowami Ojcze Nasz i próbuje śpiewać co 2 słowo w pieśniach.

Jezus wyraźnie powiedział jakich ludzi szuka Ojciec - przede wszystkim czcicieli. Uczmy się jak nimi być.

4 komentarze:

 1. I oki :)

  Z punktu widzenia logiki jednak, to że jakiś bóg szuka czcicieli oznacza, że odczuwa jakiś brak (ten kto nie odczuwa braku, nie szuka niczego). A to przeczy idei boga jako pełni, do której niczego nie można już dodać. Well, whatever ....

  OdpowiedzUsuń
 2. Bóg "szuka" czcicieli w sensie takim, że ma upodobanie w ludziach przychodzących do Niego w prawdzie, poprzez Chrystusa.

  Biblia Tysiąclecia oddaje to zdanie w następujący sposób: "Nadchodzi jednak godzina. owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i w prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec (Jana 4:23).

  Pismo jasno mówi, że Bóg nie odczuwa żadnego braku. Sam w Sobie jest pełnią ponieważ istnieje odwiecznie w Trzech Osobach.

  Jednak jak mniemam nie chodziło Tobie o zrozumienie tego fragmentu i jego interpretację. Prawda?

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro w Piśmie stoi, że bóg jest pełnią oraz, że chce mieć czcicieli, tzn. że te teksty są sprzeczne. Na bazie tego co napisałam, to co jest pełnią, nie ma pragnień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bóg ma upodobanie w pięknie, w tym co dobre, miłosierne. Czy to znaczy, że odczuwa deficyt tych cech w sobie samym?

  Oczywiście, że nie.

  Domyślam się jednak, że cokolwiek napiszę, tak naprawdę nie zależy Ci na zagłębieniu się w słowa Pisma Św. Nieprawdaż? :-)

  OdpowiedzUsuń