piątek, 28 stycznia 2011

Ósme – Nie kradnij

Księga Wyjścia 20:15 – Nie kradnij

Miło by było powiedzieć, że posłuszeństwo temu przykazaniu nie jest problemem chrześcijan. Dziś jednak rozwinięte są bardziej subtelne formy kradzieży niż wejście do sklepu i wyniesienie po kryjomu czekolady, niezwrócenie długu lub niewypłacenie pensji.

Pomyślmy np. o kradzieży dóbr intelektualnych (np. muzyka), plagiatach – są to popularne formy kradzieży.

Co zrobiłbyś gdyby kasjerka w supermarkecie wydała ci o 50 zł za dużo? Jeśli zastanawiasz się nad odpowiedzią dłużej niż 5 sekund–jesteś narażony na ten grzech. Gdybyś zatrzymał te pieniądze byłaby to kradzież.

Znajdujesz porflel z dowodem osobistym właściciela lub telefon komórkowy, którego właściciela możesz łatwo odnaleźć dzwoniąc pod dowolny numer z listy kontaktów. Co robisz?

Formą kradzieży jest nieoddawanie ludziom tego, co należy do nich. Podobnie formą kradzieży jest nieoddawanie Bogu tego co boskie np.: naszych zdolności, dziesięcin, dzieci, czasu...

2 komentarze:

 1. A wścibstwo?Wtrącanie się w cudze sprawy,podglądanie,a o czym tak rozprawiają,a dlaczego Kowalska rozmawia z tym panem to pewnie jej kochanek bo przecież nie mówiłaby mu do ucha,a dlaczego p.Zygmunt tak dziwnie idzie pewnie popił a jak popił to pewnie i bije żonę,a jak pije i bije to pewnie i kradnie itd.
  Co nas to obchodzi?I dlaczego tak nas obchodzi?Ano obchodzi nas dlatego,że zawsze lepsze jabłka rosną u sąsiada,swoich żal zrywać, niech powiszą.Wykradamy ludziom po kawałku fragmenty ich życia,karmimy się ich sprawami,byle więcej,oczywiście bez ich zgody na to.A jak powiedzą nam coś w tajemnicy to rozpowiemy."Tylko nie mów nikomu" ma swoją moc.Nie mów, oznacza że wiadomość warta jest puszczenia w obieg.I na odwrót.Jak zapraszają i częstują z otwartymi ramionami,opowiadają z sympatią o swojej rodzinie ,pytają z troski co u nas nie przychodzimy,no bo jak to tak,tak zwyczajnie,normalnie wziąć i przyjść??Wszystko na opak.
  Człowiek widać z tego lubi kraść.

  mamag

  p.s zaraz,zaraz...ale przecież to jest blog pastora Pawła Bartosika,co ja tu w takim razie robię???

  OdpowiedzUsuń