sobota, 31 października 2020

Luter i Kalwin o aborcji

Na dzisiejszy Dzień Reformacji dwa cytaty wielkich reformatorów Kościoła nt. aborcji. Wszystkich braci protestantów zachęcam do powrotu do naszej reformacyjnej (i biblijnej) historii i korzeni. Radosnego Dnia Reformacji! 

MARCIN LUTER

"Jakże więc wielka jest niegodziwość natury ludzkiej! Ile jest dziewcząt, które zapobiegają poczęciu, zabijają i wydalają delikatne płody, chociaż prokreacja jest dziełem Boga! Rzeczywiście, niektórzy małżonkowie, którzy pobierają się i żyją razem w sposób godny szacunku, kierują się różnorodnymi motywami, lecz rzadko ich celem jest posiadanie dzieci. Bóg, który oświadcza, że mamy być płodni i napełniać ziemię uważa za wielkie zło, gdy ludzie niszczą swoje potomstwo".

(Komentarz Marcina Lutra do Księgi Rodzaju 25:1-4)

W liście napisanym w 1544 r. Luter stanowczo potępił kobietę, która kazała innej osobie skoczyć na brzuch, aby spowodować aborcję. 

JAN KALWIN

"Dlatego płód, choć zamknięty w łonie matki, jest już człowiekiem, i potwornym przestępstwem jest ograbianie go z życia, którym jeszcze nie zaczął się cieszyć. Jeśli czymś straszniejszym jest zabicie człowieka w jego własnym domu, aniżeli w polu, ponieważ dom człowieka jest jego najbardziej bezpiecznym miejscem schronienia, to z pewnością za bardziej okrutne należy uznać zniszczenie płodu w łonie matki, zanim doszło do niego światło". 

(Komentarz Jana Kalwina do Księgi Wyjścia 21.22)