poniedziałek, 6 lutego 2023

Jak żony mogą ulepszyć swoje małżeństwa

Oto cztery wskazówki, jak żony mogą poprawić swoje relacje z mężami. 

1. Rozwijaj się w wyrażaniu swoich potrzeb i pragnień. Mężczyźni mają tendencję do komunikowania się w bardzo prosty, liniowy sposób. Kobiety nie bardzo. Jeśli nauczysz się mówić trochę po męsku, wasze małżeństwo może na tym wiele skorzystać. Większość mężów jest chętna do pomocy swoim żonom, ale nie wychwytuje ich subtelnych wskazówek. 

2. Dotykaj go często. To nawet nie musi być zalotne dotykanie, chociaż to mu się spodoba. Mężczyźni lubią uściski, pocałunki, obejmowanie, ocieranie się itp. To mogą być subtelne rzeczy. Twoja czułość czyni go łagodnym. Może to stopić, a nawet zapobiec gniewowi lub zimnemu sercu. 

3. Powiedz mu, że go doceniasz i daj mu konkretny przykład. Większość mężczyzn nie potrzebuje wielu pochwał. Mogą nawet trochę uciekać od nich przez długi czas. Ale ciężka praca polegająca na prowadzeniu, zaopatrzeniu i ochronie może być wyczerpującą harówką. Nawet najlepszy mąż może się zniechęcić lub, co gorsza, poczuć się niedocenianym przez rodzinę. Zachęcaj go. Bez względu na to, co powie, będzie to dla niego wiele znaczyło. 

4. Bądź jak najbardziej dostępna seksualnie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają silny popęd seksualny. Ale mężczyźni doświadczają znacznie bardziej stałego i aktywnego popędu seksualnego. Popęd kobiet jest bardziej cykliczny w wyniku zmian hormonalnych. Twoja postawa bycia źródłem stałego komfortu i przyjemności jest czymś dobrym dla twojego małżeństwa. 

* Uwagi dla komentujących poniżej.

autor: Michael Foster, pastor East River Church (CREC), Batavia (Ohio, USA) tłum.: Paweł Bartosik 

* Jeśli jesteś mężem, proszę nie traktuj tego wpisu jako narzędzia do pouczania, wyrażania pretensji, frustracji w stosunku do swojej żony; jeśli zaś jesteś żoną - narzędzia do rozmowy o tym, że robisz wszystkie te rzeczy, a twój mąż nadal nie reaguje przychylnie. Nie jest to wyczerpująca lista pomocnych rad. Pamiętaj o innych biblijnych pouczeniach, np. o postawie wzajemnej miłości i szacunku.