sobota, 13 września 2008

Rytualny rytm życia człowieka

Wielu współczesnych ewangelicznych chrześcijan jak tylko może ucieka od rytuałów, które kojarzą im się ze skostnieniem i praktykami Kościoła Rzymskokatolickiego. Reformatorzy tego nie czynili. Ich celem nie było tworzenie, ale oczyszczenie Kościoła z błędnych dogmatów i praktyk. Spośród rytuałów usunęli jedynie te, które wyrażały niebiblijny kult i piętnowany przez Boga "rytualizm". Usunęli np. modlitwę o i do zmarłych, udział obrazów, posągów i relikwii w religijnym kulcie, kropienia "święconą wodą", czy klękanie przez chlebem i winem w komunii. Nabożeństwo protestanckie wciąż jednak zachowywało bogatą i biblijną liturgię.

Nie jesteśmy w stanie uciec od rytuałów. Każdego dnia wykonujemy "rytualne" czynności bez których powrócilibyśmy do niemowlęcego etapu rozwoju. Każdego dnia rano myjemy się, robimy zakupy, jemy śniadanie, wiążemy buty, wychodzimy do pracy, zmieniamy biegi w samochodzie. Sam nasze kalendarz, np. cykl 6 dni pracy w tygodniu i niedzielnego odpoczynku jest przejawem życia według pewnego rytuału w naszym życiu. Podobnie rzecz się ma z nabożeństwem. Ustawiczne myślenie o tym co zrobić by zawsze było inaczej nie ma nic wspólnego z chrześcijańską wolnością i uwielbieniem w Duchu. Jest raczej zniewoleniem i niedojrzałością.

Niebiańskie nabożeństwo w Księdze Objawienia 4-5 jest rytualne i liturgiczne. Postaci biorące w nim udział wspólnie śpiewają, składają dziękczynienie, upadają przed tronem, składają korony. Liturgiczne uwielbienie nie przychodzi jednak naturalnie, tak jak naturalnie nie przychodzi zmienianie biegów w aucie. Są to rzeczy, których musimy się uczyć. Wielu chrześcijan będąc w niebie na tego typu nabożeństwie z pewnością poczułoby się nieswojo. Nigdy w życiu nie uczestniczyli w czymś tak "synchronicznym", liturgicznym i pięknym.

Jak napisał Peter Leithart: "Kiedy już nauczymy się zasad rządzących zachowaniem w towarzystwie, możemy poczuć się w nim swobodnie. Kiedy już nauczymy się choreografii nabożeństwa, możemy zatracić się w uwielbieniu".
_____________________________

Zapraszam na jutrzejsze nabożeństwa ku czci Trójjedynego Boga. Nasze odbędzie się jak zwykle o godz 10:00 przy ul. Grobla IV/8 na gdańskiej starówce (XIV-wieczna kaplica będąca częścią Szkoły Podstawowej nr 50). Zapraszam mieszkańców Gdańska i okolic. Na kazaniu powiemy coś niecoś więcej na temat "rytualnego rytmu życia chrześcijanina".