poniedziałek, 26 stycznia 2009

Prosta wiara i proste nabożeństwo?

Niektórzy ewangeliczni chrześcijanie sądzą, że unikanie formalnych ceremonii, rytuałów i strojów liturgicznych jest przejawem prostej, ewangelicznej wiary oraz pokory. C.S. Lewis odpowiadając na to stwierdzenie napisał: „Nowoczesny zwyczaj wykonywania ceremonialnych rzeczy w nieceremonialny sposób nie jest dowodem uniżenia ani pokory. Raczej udowadnia niezdolność osoby uczestniczącej w rytuale do zapomnienia o sobie, a także jej gotowość do psucia również wszystkim pozostałym właściwego miejsca rytuału”.

Nabożeństwo jest wspólnotowym i formalnym wydarzeniem. Ma liturgiczny wygląd. Zgodnie z Obj 4-5 wszyscy jego uczestnicy odpowiadają wspólnie tymi samymi słowy. Nie jest to miejsce na eksponowanie indywidualnej, spontanicznej pobożności. Aniołowie, starsi, stworzenia odpowiadają antyfonalnie w sposób, który musiał być wcześniej uczony. Widzimy więc, ze duchowe nabożeństwo jest liturgiczne i formalne (1 Kor 14,26-33).

Wielu protestantów lubi uczestniczyć w formalnych ceremoniach ślubnych lecz jednocześnie chcą mało formalnego cotygodniowego nabożeństwa. Wygląda więc na to, że zależy nam na honorowaniu naszych synów i córek pięknym nabożeństwem, lecz kiedy mamy spotkać się jako Oblubienica z Chrystusem nie zależy nam na pięknie i dostojeństwie tego spotkania. Wielu pastorów nosi togi lub koszule z koloratkami podczas ślubów dodając im powagi i podkreślając wyjątkowość tej ceremonii, jednocześnie unikają ich podczas nabożeństwa w Dzień Pański.

4 komentarze:

 1. kiedy spotykam się z kimś bliskim i kochanym, chcę byc dla niego piękna..nie tylko wewnętrznie, ale też przyozdabiam moje ciało w szaty, które cieszą oko..
  liturgia..eucharystia..to spotkanie z Umiłowanym..cieszy mnie jej piękna oprawa..podkreślona także strojem i wystrojem..

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja wolę pójść w kierunku liturgicznym wyznaczonym przez purytan - prostota, choć porządek (nie to co u charyzmatyków ;-)

  Mam pytanie, bracie Pawle: Jak to jest u reformowanych baptystów? Oni są liturgiczni? Zmawiają credo, mają spowiedź na nabożeństwie jak inni reformowani?

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy,

  Reformowani baptyści nie zmawiają credo ani nie mają wyznania grzechów (np. w ciszy lub wspólnie słowami Psalmu 51).

  Generalnie ich nabożeństwo w swoim schemacie wiele nie różni się od innych baptystycznych kościołów.

  OdpowiedzUsuń