poniedziałek, 20 grudnia 2010

Dyskusja z facebooka o Bożym Narodzeniu

Poniżej zamieszczam wymianę z facebooka, którą miałem ok. 2,5 tygodnia temu z pewnym szczerym chrześcijaninem. Zaczęło się od wróżbiarstwa, skończyło zaś na świętowaniu Bożego Narodzenia. Wydała mi się na tyle ciekawa, że postanowiłem podzielić się z wami tym dwugłosem w dyskusji. Wybaczcie brak polskich znaków. Tekst wrzucam w takiej formie, w jakiej pojawił się oryginalnie na facebooku.

Status Jeremiego Tkaczyka: "Zabawa we wróżbiarstwo jest jak zabawa w zdradzanie żony lub męża".

Pawel Bartosik To chyba zależy czy "bawimy się" np. w lanie do wody wosku czy traktujemy to jako coś więcej niż zabawę. Jeśli mówimy zaś o "wróżbiarstwie" to na pewno jest to groźne bo prawdziwi wróżbici (nie mówię o zwykłych oszustach naciągających naiwnych) OD KOGOŚ tą wiedzę mają i z KIMŚ się naprawdę kontaktują. Jak myślicie: z kim?

Dawid Tabor nie wazne jak to traktujemy, jesli zrodlo ma swoje praktyki w okultyzie lub wrozbiarstwie to takczy siak dziala na nas to zle, i wplywa na swiat duchowy.

Pawel Bartosik Co ma źródło w okultyzmie? Lanie wosku do wody? To żart, prawa? Niektórzy w podobny sposób traktują stawianie choinki w Święta (bo poganie czcili drzewka) lub zapalanie zniczy na cmentarzu (bo robili to poganie wierząc, że płomień oświetla drogę duchowi zmarłego). Nie dajmy się zwariować :)

Dawid Tabor to nie jest przesada, to wlasnie ma zrodlo w okultymie i jest grozne, wiem sam bo z okultyzmu mnie Bog wyciagnal, i to glebokiego, niektorym moze sie wdawac ze to jest tylko zabawa, ale tak nie jest. Tak samo jest z 25 grudnia, w zadnej ewangeli nie ma napisane kiedy sie Jezus urodzil, 25 grudnia to narodziny boga slonca, i kazdy mysli ze obchodzi urodziny Boga, a tak naprawde jest oszukiwany. Nie daj sie zwiesc.

Pawel Bartosik ‎:-) A wiesz, że niedzielę poganie czcili jako Dzień Słońca stąd z ang. "Sun Day". Mam nadzieję, że nie chodzisz do kościoła w niedzielę bo to byłby powrót do pogańskich wierzeń. Polecam Ci stronę www.SwietaBezSzopki i dział "Obrona Bożego Narodzenia". Tam znajdziesz więcej odpowiedzi na tego typu argumentację oraz biblijną obronę Świąt.

Dawid Tabor Chodze w niedziele nie dlatego ze kosciol katoicki tak nakazal tylko dlatego ze wtedy akurat wszyscy maja wolne i maja czas sie spotkac :) kosciol ma wiele odpowidzi roznych, ktore z pismem nie maja nic wspolnego, a do tego nie tluamczy caly czas dlaczego akurat w tym dniu uznali narodziny Jezusa. od pokolen do swoich doktryn wciagal poganstwo i ich zwyczaje aby dac pozor ekumeni. Wiec darujmy sobei wymowki, i spojrzmy czy powinnismy to poprostu robic ze wzgeldu na to ze jest to zaczerpniete z balwochwalstwa, a to Bogu naszemu sie nie podoba.

Pawel Bartosik Nie wierzę, że jako chrześcijanin uznajesz za wolny i chodzisz do kościoła w dzień, który poganie czcili jako Dzień Słońca.

Pawel Bartosik ‎"nie tlumaczy caly czas dlaczego akurat w tym dniu uznali narodziny Jezusa" - tym bardziej zapraszam na www.SwietaBezSzopki.pl Ta strona m.in. dla osób takich jak Ty! :-)

Dawid Tabor wiesz, mamy 7 dni w tygodniu, i akurat nasze panstwo dalo tak ze w weekend jest akurat wolne. Po za tym, ja chodze w cwartek, i w pitake jak i w niedziele, i moj kosciol nie nakazal czcic niedzieli, wiec nie ma to znaczenia. Ale dziwne ze na 365 dni w roku akurat przypadl kosciolowi 25 grudnia jako narodziny boga,a nie inny dzien... co z historia jest nie zgodne bo pasterze wyprowadzali owce na pola miedzy marcem a pazdzienikiem, wiec jedynie tyle mozemy wiedziec na temat dni w ktorych Jezus mogl sie narodzic.

Dawid Tabor a na stronei na ktorej podales nei widze biblijnych podstaw do swietowania tego dnia... a widze w bibli wlasnie cos co jest temu przeciwne. Bo popieranie i kopiowanie tego do swojej religi jest nie zgodne z postanowieniami Bozymi.

Pawel Bartosik 1. Nie świętujemy 25 grudnia ze względu na dokładną datę urodzin Jezusa. Fakt, że tego dnia jacyś poganie uprawiali swoje modły nie jest tu żadną przeszkodą (podobnie rzecz się ma z niedzielą). Wręcz przeciwnie - dobrze się stało, że w wie...lu miejscach na świecie tego dnia wspomina się kluczowe wydarzenie w historii świata - a nie "Dzień boga Słońca" itp. Ja nie zamierzam kalendarza oddawać pogańskim świętom. Wolę - niczym Lud Boży w Piśmie - świętować ważne wydarzenia w historii zbawienia.
2. Podejrzewam, że nie przeczytałeś artykułów w dziale "Obrona Bożego Narodzenia". Na to potrzeba trochę czasu. Jeśli chciałbyś rzeczowych argumentów - poczytaj. Zobacz np. to - http://swietabezszopki.pl/szopka/140281.html Tam jest mowa o biblijnych podstawach kalendarza liturgicznego, jak i Bożego Narodzenia.
3. Lud Boży (w Starym Przymierzu) ustanawiał na pamiątkę odkupienia święta, które NIE BYŁY NAKAZANE przez Boga w Prawie. Bóg jednak to aprobował, zaś sam Jezus tych świąt przestrzegał np. Święto Hanuka (Jn 10:22-23). Chcę wstępować w Jego ślady i wspominać oraz świętować tak cudowne wydarzenie jakim było Wcielenie Drugiej Osoby Trójcy Św.

Ewa Międzobrodzka Moim zdaniem w Biblię można interpretować na wiele sposobów, to już jest sprawa indywidualna. Ale nie można naginać tego, co jest tam napisane, żeby argumentować swoje poglądy. Swoją drogą coraz bardziej ciekawią mnie przypadki skrajnego nawrócenia się z "głebokiej wody". Zdaje mi się, że wszystkie skrajności są dosyć niezdrowe i we wszystkim trzeba mieć umiar i rozsądek. A jeśli ktoś ma problemy to proponuję się skonsultować z psychologiem a nie z wróżką :]

Pawel Bartosik Ewa, 1. To, że ludzie niekiedy w dowolny sposób interpretują Biblię - nie znaczy, że mamy się z tym pogodzić jako czymś normalnym lub wskazanym. 2. Owszem, nie można argumentować z Biblią w ręku - naginając jej znaczenie. Można natomiast, a nawet powinniśmy to robić jako chrześcijanie, odwoływać się do niej przywołując jej słowa w odpowiednim kontekście i znaczeniu. Tak robił np. sam Jezus czy apostołowie. 3. Zgoda co do skrajności. Najlepiej być zrównoważonym chrześcijaninem :-) Pozdrowienia.

Dawid Tabor caly czas nie wiem dlaczego akurat 25 grudnia, byly wtedy narodziny Boga slonca, a kosciol ma cala mase jego symboli, ihs (izyda, hours, seb) na tle sloneczka, oko ra w srodku piramidy i pomnik na srodku placu watykanskiego, wzniesiony ku czci boga slonca.

Pawel Bartosik Wolałbyś aby zostawić 25 XII bogu słońca lub uważasz, że ten dzień (z powodu praktyk pogan) jest od diabła i chrześcijanom nie wolno tego dnia nic świętować?

Pawel Bartosik Ja nie zamierzam szatanowi ani pogańskim bóstwom zostawiać ani jednego dnia w roku. I cieszę się, że kościół postanowił to samo.

Dawid Tabor A wolal bys zostawic zaklecia magika, nie lepiej wrpowadzic je do pisma i tez je rzucac? troche slabe argmenty. jak dla mnie fakty sa oczywiste... jesli diabel ustanowil sobei takie narodziny to trudno w ten sam dzien swietowac urodziny Boga. Jak mowi Pawel w drugim liscie do Koryntian "co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością? (15) Albo jaka zgoda między Chrystusem a Belialem?"

Pawel Bartosik Czyli zamierzasz diabłu zostawiać świat? Na szczęście Jezus tego nie zrobił!

Dawid Tabor Jesli diabel cos wprowadza to nie mamy tego przejmowac, jest napisane wrecz przeciwnie, zeby trzymac sie od tego zdala.

Pawel Bartosik Czyli diabeł przejął 25.XII za swój i ten dzień jest jego, zaś do Boga należy tylko 364 dni w roku? Chyba, że jeszcze jakieś dni należą do diabła. Hm? Tyle, że ja w Biblii nie widzę aby jakikolwiek dzień należał do diabła. Jeśli przejmuje cokolwiek to bezprawnie i nie zamierzam mu tego zostawiać ani się temu przyglądać.

Dawid Tabor nie rozumiem czemu tak mieszasz. Zupenie nie chodzi o przejecie dnia, ale o to ze jesli wiadome jest powszechnie ze tego dnia akurat diabell zayzczyl sobie uordzin, to wg pisma jak juz podawalem my tego nie powinnismy robic, "unikajcie wszelkiego pozoru zla" jest napisane.

Dawid Tabor Ty robisz wg swojego rozumu, ja wg pisma, i ciebie tez zachecam do bardziej biblinego podejscia do zycia :)

Pawel Bartosik Jeśli tego dnia "diabeł zażyczył sobie urodzin" to zgodnie z Twoją argumentacją Bóg powinien się na to zgodzić i ustąpić. Zaś na urodziny Swego Syna szukać innego dnia. To jest to co nazywasz "robieniem wg Pisma"?! Nie sądzisz, że Jezus "rozbroił nadziemskie władze i zwierzchności, i wystawił je na pokaz, odniósłszy w nim triumf nad nimi" (Kol 2:15)? Diabeł jest bankrutem. Nie powinien mieć żadnego dnia swoich urodzin. Nie powinien mieć ani jednej setnej sekundy na jakikolwiek dzień. Nawet 25 grudnia :-)

Dawid Tabor rozbroil? to znaczy ze grzchu juz nie ma? czarow tez? to znaczy ze mozemy wizualizowac w modlitwie? medytowac? wychodzic po za cialo i zwiedzac swiat duchowy? trzymac runy w domu? uznawac talizmany? moze jeszcze brac udzial w poganskich imp...rezach balwochwalczych?
Bracie, unikaj wszelkiego pozoru zla, i nie popieraj tego co robia inni robiac cos zle, bo my mamy byc sola tej ziemi, i byc inni niz reszta swiata, a nie upodabniac sie do niego.

Ewa Międzobrodzka Dawidzie, nie znam Cię, jednak wydaję mi się, że masz jakąś negatywą wizję świata. Każdy normalny człowiek cieszy się z nadchodzących Świąt. Każdy wierzący cieszy się z Narodzin Jezusa. Nikt nie myśli o diable, tylko Ty. Jeśli nie zmienisz ...swojego nastawienia, nie będziesz mógł radośnie przeżyć Świąt, będziesz się dalej zastanawiać na powyższe tematy związane z diabłem. Może tego właśnie chce diabeł, o którym ostatnio tak dużo myślisz? Polecam wpaść do kościoła św. Mikołaja w niedzielę na 21, tam na pewno znajdziesz spokój, może coś Ci się rozjaśni w głowie :) Radosnych Świąt :)