sobota, 14 maja 2011

Co Bóg daje nam w Wieczerzy Pańskiej?

Sakramenty to Boże dary. Bóg daje nam Siebie poprzez sakramenty. Co jeszcze Bóg daje nam w Wieczerzy Pańskiej?

1. Jedzenie i picie. Niestety Stół w wielu kościołach przestał być Stołem, a Wieczerza Pańska przestała być posiłkiem. Jednak spożywany chleb i wino przypominają nam, że jedzenie tak jak woda jest konieczne by żyć. Zależymy w ten sposób od czegoś co jest poza nami. Jedzenie podczas komunii wskazuje nam, że zależymy od Chrystusa. Musimy się Nim karmić by żyć zarówno w aspekcie doczesnym, jak i wiecznym

2. Wspólnota. Spożywanie posiłku oznacza wejście z kimś we wspólnotę. To dlatego Pismo do Wieczerzy zaprasza wyłącznie uczniów Jezusa jednocześnie zabraniając im zasiadania przy stole demonów (1 Kor 10).
W Księdze Rodzaju Jakub i Laban składają sobie obietnice i pieczętują je przez wspólny posiłek. Jezus jest chlebem, który ofiaruje się Ojcu i nam. Ojcu ponieważ grzech wymagał zadośćuczynienie wobec Boga Ojca. Nam ponieważ bez tego chleba jesteśmy zgubieni. Zarówno Bóg i my "czerpiemy" z tego samego chleba – oznacza to wspólnotę.

3. Panowanie. Po potopie Bóg zezwolił Noemu zabijać zwierzęta i dał mu władzę nad nimi. Abyśmy mogli mieć chleb – musimy coś przetworzyć. To ilustruje na władzę jaką ma człowiek nad stworzeniem. Wieczerza Pańska wskazuje na nas jako na szczególne Boże stworzenia obdarzone przywilejem panowania nad resztą Bożego stworzenia.

Można jeszcze mówić o wielu innych aspektach Wieczerzy Pańskiej. Na razie zatrzymam się nad tych trzech by nie obciążać umysłów czytelników. Szczególnie w sobotę.  :)