środa, 6 lutego 2019

Wyspa Szamana, Totem, Rolnicy

Niektórzy z was wiedzą, że jestem miłośnikiem sportu (żużel, piłka nożna, NBA), muzyki, książek oraz gier planszowych. Dziś recenzja trzech z nich Wydawnictwa Nasza Księgarnia.WYSPA SZAMANA

Gra Wyspa Szamana to pięknie wydawana gra Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jest to gra rodzinna od 2-4 graczy, a rozgrywka trwa ok. 30 minut. W wyposażeniu gry znajdziemy naklejki statków, towary np. drewno, złoto, drogocenne kamienie, drewniane pionki, figurkę szamana i wiele innych ciekawych elementów. Wszystko robi duże wrażenie, a pod względem estetyki gra jest wydana po mistrzowsku. Twarda, ładnie wykonana plansza to jednocześnie mapa, po której poruszają się gracze.


Podczas rozgrywki żeglujemy wokół wyspy. Musimy zbierać towary, surowce wznosić budynki, za które otrzymujemy punkty, a o ostatecznym rozstrzygnięciu zadecyduje ich największa ilość. Zasoby zdobywamy pływając wokół wyspy i odwiedzając poszczególne zatoki. 


Każdy z graczy ma do dyspozycji dwa statki, które cumują w zatokach dookoła wyspy. W swojej turze możemy wykonać jedną z dwóch akcji: ruch statkiem, albo zakup kart budowli. Mechanika nieco przypomina pozyskiwanie kamieni oraz zdobywanie kart w grze Splendor, która jest jedną z ulubionych gier naszej rodziny. Tytułowy szaman udziela nam więcej surowców, co pomaga w ostatecznym sukcesie. Jest w grze pewien element losowości, negatywnej interakcji (blokowanie ruchów przeciwników), co dodaje jej kolorytu i dodatkowych emocji. 


Gra jest dobrym wprowadzeniem do planszówkowego świata oraz podczas rodzinnych rozgrywek. Uczy strategicznego, logicznego myślenia. Ma świetny klimat przygód pirackich i tajemniczych wypraw po skarby.


Zawartość pudełka:
- żetony
- kafelki surowców
- karty
- figurka
- plansza
- instrukcja

Liczba graczy: 2 - 4 osoby 
Wiek: od 8 lat 
Czas gry: ok. 30 minut 

Grę można nabyć na stronie wydawcy Nasza Księgarnia.


TOTEM
Totem to bardzo ładnie wydawana gra Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jej klimat osadzony w czasach Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki. Jest to głównie gra rodzinna od 7 lat o nieskomplikowanych zasadach dla 2-4 osób. Gra trwa ok. 30 minut. Zawartością gry są 4 zestawy pionków (po 4 w każdym kolorze), płytki oraz plansza pełna ładnych kolorów. Od 2008 r. gra zdobyła 12 nagród, w tym nominację do Golden Geek Best Children’s Board Game. Gracz wciela się w jednego z wodzów. Musi wykazać się zdolnością strategii, przewidywania ruchu przeciwników i sprytem. 

Na początku gry każdy gracz otrzymuje losową kartę celu. Na niej znajdują się 3 elementy totemu, które przynoszą graczowi punkty zwycięstwa na koniec rundy. Na środku planszy układamy wielki totem. Uczestnicy mają trzy kolorowe pionki, które muszą umieścić na szczycie totemu w wylosowanej na początku kolejności. Pionki układamy na brzegach planszy i poruszamy się nimi w dwóch kierunkach: w pionie i poziomie. Nie możemy jednak skakać przez pionki przeciwników. Poruszamy się wokół planszy oznaczając punkty zwycięstwa i realizując zadania. Gra trwa 3-4 rundy. Celem jest dotarcie do tych samych miejsc, z których zaczynaliśmy, lecz po przeciwnej stronie planszy.

Zasady z jednej strony są bardzo proste, jednak zwycięstwo zależy od dobrego planowania i strategii. Oczywiście jest tu element szczęścia w losowaniu poszczególnych płytek. Gra najlepiej się sprawdza przy 4 osobach. Jest wówczas duża dynamika. Przypomina nieco Pędzące Żółwie, choć jest w niej pewna niekonwencjonalność i oryginalność. Jest częsta zmiana sytuacji i większy chaos. Przy dwóch osobach mamy bardziej staranną analizę i dłuższe przemyślenia, bardziej skupiamy się na analizie własnych ruchów, a nie na przeszkadzaniu przeciwnikowi. 

Gra jest dobra jako luźne wprowadzenie do świata planszówek, ale świetnie się sprawdza w rodzinnych rozgrywkach z dziećmi. 


Liczba graczy: 2 - 4 osoby 
Wiek: od 10 lat 
Czas gry: ok. 30 - 45 minut 
Zawartość pudełka: karty, instrukcja 
Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
Projektant: Jeffrey D. Allers 
Ilustrator: Tomasz Larek

Grę można nabyć na stronie wydawcy Nasza Księgarnia.


ROLNICY

Rolnicy to gra niewielkich rozmiarów, lecz rozgrywka zaskakuje - z pozytywnym sensie. W pudełku znajdziemy podłużne, wąskie karty. Każda karta podzielona jest na 2 części, a na nich znajdują się pola upraw, niekiedy też spichlerz. To właśnie karty są głównym elementem gry. Od naszej pomysłowości i ruchów zależy to, jaki zbierzemy spichlerz.

Z pięciu kart, które gracz ma na ręce wybieramy dwie karty. Jedną z nich dokładamy do swojego własnego gospodarstwa, a drugą do wspólnego dla wszystkich obszaru spółdzielni rolniczej. Gracze starają się układać karty w taki sposób, aby maksymalnie powiększyć obszary upraw gatunku rośliny, za którą chcą zebrać punkty. 

Gra toczy się do momentu tak, gdy któryś z graczy zbierze pięć różnych kart zbiorów albo nie wyczerpie się stos dobierania i karty na naszych rękachNa koniec gry, gracze sumują swoje punkty na kartach zbiorów. Do tego otrzymują bonus za ich ilość. Gracz z największa liczbą punktów wygrywa.

W trakcie gry musimy często podejmować decyzje jaką wybrać kartę, gdzie ją ułożyć. Niektóre pola będziemy musieli zniszczyć, a inne poszerzać. Podobnie na polach spółdzielni, choć tam nie ma ograniczenia odnośnie hektarów. Można oczywiście utrudniać zbiory przeciwnikom, gdy widzimy, że im zależy na określonych zbiorach. 

W Rolnikach poszczególne elementy mechaniki dobrze się zazębiają. Zasady są proste, zrozumiałe, ale nie banalne.  Wymaga gimnastyki intelektualnej, ale w przyjemnym tego słowa znaczeniu. Na polu gry jest ciasno, dużo się dzieje, jest oczywiście element szczęścia, no i sporo emocji. Każda rozgrywka przebiega inaczej, więc nie wieje nudą i schematami. 

Liczba graczy: 2 - 4 osoby 
Wiek: od 10 lat 
Czas gry: ok. 30 - 45 minut 
Zawartość pudełka: karty, instrukcja 
Wydawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia 
Projektant: Jeffrey D. Allers 
Ilustrator: Tomasz Larek

Grę można nabyć na stronie wydawcy Nasza Księgarnia.