czwartek, 26 października 2023

Nie odsuwaj dzieci

Pan Jezus oburzył się na uczniów odsuwających od Jego obecności dzieci. 

"I przynosili do niego dzieci, aby się ich dotknął, ale uczniowie gromili ich. Gdy Jezus to spostrzegł, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo lBoże" (Mk 10:13-14).


W jaki sposób Kościół dziś naśladuje postawę uczniów?
1. Odsuwając dzieci od chrztu, a więc przynależności do widzialnego Kościoła - rodziny Jezusa. 
2. Wypraszając dzieci z nabożeństwa (np. na szkółkę lub zabawy).
3. Traktując dzieci chrześcijan jako pogan, niewierzących lub co najwyżej sympatyków w Kościele (wnuków Pana Boga), nie zaś jako małych uczniów Jezusa. 
4. Odsuwając dzieci od darów od Chrystusa przy Stole Pańskim. 
5. Dając do zrozumienia rodzicom z małymi dziećmi, że obecność maluchów jest przeszkodą w skupieniu się, problemem w przeżywaniu wzniosłości nabożeństwa.

Nie.Róbmy.Tego

Nie naśladujmy złego przykładu uczniów odciągających od Jezusa małych dzieci. Nie bądź winny grzechu nierozpoznawania ciała Pańskiego (1 Kor 11:29). Przyjmuj najmniejszych, a więc tych, których przyjmuje Jezus, udzielając im darów jako części Swojego Ciała (Kościoła).

Kościół i dary Chrystusa są również dla dzieci. Wraz z całym ludem Bożym zostały ochrzczone w Mojżesza i jadły duchowy pokarm i piły duchowy napój ze skały, którą był Chrystus (1 Kor 10:3-4). Dzieci w Kościele nie są tego pozbawione. Nie mają mniej błogosławieństw niż dzieci w Izraelu. Przeciwnie. Mają dostęp do rzeczywistości, na którą wskazywały cienie i obrazy w Starym Testamencie.