czwartek, 17 marca 2011

Subtelny rodzaj lenistwa

Jednym z najpoważniejszych grzechów, przed którymi ostrzega nas Biblia jest lenistwo. Z lenistwem mamy do czynienia nie tylko wtedy gdy nie wykonujemy pracy, którą akurat powinniśmy wykonać. Lenistwem jest również wykonywanie INNEJ pracy.

Czasami rodzice mówią dzieciom: posprzątaj klocki do pudełka, jednak gdy przychodzą one układają lalki lub samochody. Owszem, wykonują dobrą rzecz lecz nie tą, którą powinny.

Podobnie jest z dorosłymi. Przykładowo - jeśli studiujemy - musimy napisać wypracowanie na jutro, ale z jakiś powodów - być może aby mieć przed samym sobą jakieś usprawiedliwienie - decydujemy, że akurat teraz odkurzymy mieszkanie, sprawdzimy "ważne" maile lub zajmiemy się naprawą lampki. Nie chce nam się pisać wypracowania, ale przecież nie jesteśmy leniwi i "pracujemy" przy komputerze! To jednak jest lenistwem. Ucieczką od tego co powinniśmy zrobić TERAZ.

4 komentarze:

 1. Zamiast mówić dzieciom wprost:posprzątaj klocki, samochody itp. lepiej powiedzieć tak: widzę,że masz niezły bałagan w swoim pokoju.Ono już samo będzie wiedziało co z tym fantem zrobić, pod warunkiem że jest mądre.I pod warunkiem ,że lubi porządek:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wlasnie powinienem robic cos innego. Dziekuje.

  - Imperator

  OdpowiedzUsuń
 3. To zależy w jakim wieku jest dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No dobrze, załóżmy że dziecko ma trzy lata.Prosimy, żeby sprzątnęło samochody a ono wkłada do pudełka klocki.Po dywanie przechodziła akurat biedronka, którą dziecko się zaciekawiło.Czy w takim razie dziecko również popełniło grzech lenistwa? Czy powinnismy mieć pretensje do dziecka , że jest gapowate i nie słucha co się do niego mówi??

  OdpowiedzUsuń