środa, 1 lutego 2012

Biblia nie jest książką pacyfistyczną

Kain jest pierwszym mordercą. Potęgi jego zbrodni dodaje fakt, że zabija własnego brata. Nie jest to jednak pierwszy przelew krwi w Biblii. Owszem krew Abla, jest pierwszą ludzką przelaną krwią jednak już wcześniej Bóg zabija zwierzęta aby dać Adamowi i Ewie zwierzęce skóry po wygnaniu z Ogrodu Eden. Wcześniej również Abel zabija zwierzę by złożyć je w ofierze.

Zatem pierwsze rozdziały Biblii mają kilka odniesień do uśmiercania i nie zawsze jest to uśmiercanie złe, grzeszne (np. zapowiedź zniszczenia łba węża przez potomka Ewy). W pewnym kontekście (określonym przez Boga) zabijanie  jest dobre i uzasadnione, zaś zaniechanie zabijana jest grzeszne. Abel miał ślady krwi zwierzęcia na rękach, ale był niewinny. Kain nie chciał mieć rąk we krwi i stał się winny. Zabrudził jednak potem ręce krwią, ale osoby, której nie wolno mu było skrzywdzić.

Wszystko więc zależy od tego: kto, kogo i kiedy uśmierca. Dlatego nie możemy sformułować niekiedy bezrefleksyjnej i ogólnej zasady, że nigdy, nikogo, w żadnych okolicznościach nie można zabijać. Pismo Święte najzwyczajniej tego nie naucza. Są sytuacje gdy nie tylko można, ale i należy zabić jeśli człowiek chce być posłuszni Bożym przykazaniom np. wojna obronna, kara śmierci wymierzona zabójcom. Biblia nie jest księgą pacyfistyczną. Ani wegetariańską.

Każdy z nas powinien uśmiercać w sobie grzeszne nawyki, złe pożądanie, zawiść, lenistwo, gniew, pychę. Zatem... do boju!

13 komentarzy:

 1. Jahwe to bóg srogi, krawy i mściwy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rz 14, 2

  2 Jeden jest zdania, że można jeść wszystko, drugi, słaby, jada tylko jarzyny.

  Czego uczy nas Słowo Boże:

  Wszyscy wegetarianie to cieniasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wręcz przeciwnie. Dowodem jest fakt, że możesz pisać na tym blogu takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Yeshua's...,

  Mam dobrą zabawę czytając Twoje interpretacje. :)

  A poważnie: JEŚLI Biblia nie jest Słowem Bożym to o wegetarianach i każdym innym człowieku WOLNO mówić co tylko się chce: że jest padalcem, zerem, robakiem itd. i nikomu nic do tego.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Paweł Bartosik

  A jednak JHWH to srogi bóg. Nawet Jezus jest jakiś odległy.

  Stąd potrzeba oswojenia czegoś ludzkiego, pięknego, łagodnego: NMP - królowa z ludzką twarzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Otoz to! Naprawde wielu chrzescijan wierzy, ze Jezus byl pacyfista i mowil aby zawsze wybaczac i nie podejmowac zadnych dzialan. I niestety zbieramy owoce takiego myslenia. Rzady od dawna okradaja i morduja obywateli a ludzie siedza cicho. Czasami walka jest konieczna.

  Mt 10:34
  Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz.

  OdpowiedzUsuń
 7. pokaż we którym miejscu jezus uczył że należy zabijać

  OdpowiedzUsuń
 8. 1. Należy zabijać pokusy, grzech i uśmiercać nawyki "starego człowieka" w nas. Już samo to czyni Jezusa mało pacyfistyczną postacią.

  2. Powyższa duchowa walka, o której mówi Efezjan 6 ma swoje obrazy w walkach doczesnych np. wojny Boga w ST.

  3. Pytasz gdzie Jezus kazał zabijać. To niewłaściwe pytanie ponieważ zakłada, że Jezus MUSI powtarzać to co było wcześniej jasno stwierdzone.

  Pytanie raczej brzmi: w jakim temacie Jezus miał inne zdanie niż Ojciec to wcześniej objawił?

  Zobacz jednak np. Rodzaju 9. Bóg nakazuje Noemu - ojcu nowej ludzkości uśmiercać zabójców. Pytanie: CZYJ był to nakaz? Odpowiedź jest oczywista: Ojca, Syna i Ducha Świętego.

  Dalej: kiedy dochodzimy do NT i Rzymian 13 mamy stwierdzenie o mieczu, który posiada władza nie w celu resocjalizacji przestępców lecz ich karania. Rzymian 13 jest objawieniem woli Jezusa czyż nie?

  OdpowiedzUsuń
 9. masz jazde z tym zabijaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Są sytuacje gdy nie tylko można, ale i należy zabić jeśli człowiek chce być posłuszni Bożym przykazaniom".

  -No i własnie w ten sposób tłumaczono wzajemne mordowanie się chrześcijan. W ten sposób tłumaczono mordowanie niewinnych kobiet, które posądzano o czary? Czy dzisiaj też należałoby zabić ludzi, którzy bawią się w czary, panie Pawle?

  Napiszę wprost ... boję się ludzi o takich chorych umysłach.

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 11. "If he [Servetus] comes [to Geneva], I shall never let him go out alive if my authority has weight."
  Written by John Calvin in a letter to Farel Feb. 13, 1546

  Again Calvin writes Farel in a letter dated Aug 20th 1553 where he has Servetus arrested.
  "We have now new business in hand with Servetus. He intended perhaps passing through this city; for it is not yet known with what design he came. But after he had been recognized, I thought that he should be detained. My friend Nicolas summoned him on a capital charge. ... I hope that sentence of death will at least be passed upon him"

  "Many people have accused me of such ferocious cruelty that (they allege) I would like to kill again the man I have destroyed. Not only am I indifferent to their comments, but I rejoice in the fact that they spit in my face."

  "Whoever shall now contend that it is unjust to put heretics and blasphemers to death will knowingly and willingly incur their very guilt.

  The strongest recorded statement from Calvin on the Servetus affair is a 1561 letter from Calvin to the Marquis Paet, high chamberlain to the King of Navarre, in which he says intolerantly:

  "Honour, glory, and riches shall be the reward of your pains; but above all, do not fail to rid the country of those scoundrels, who stir up the people to revolt against us. Such monsters should be exterminated, as I have exterminated Michael Servetus the Spaniard."

  I TO WSZYSTKO, BO KALWINOWI NIE PODOBAŁA SIĘ INNA INTERPRETACJA STARYCH KSIĄG? CZY MNIE TEŻ NALEŻY SKAZAĆ NA ŚMIERĆ, PANIE PAWLE?

  J. Kania

  OdpowiedzUsuń
 12. *Jahwe to przede wszystkim Bóg zazdrosny ...* Biblia to oksymoron . W księdze kapłańskiej możemy przeczytać co nieco o nauce Boga Ojca w skrócie oko za oko , ząb za ząb . Mojżesz rozkazuje tam Izraelitom ukamienować bluźniercę , gdyż tak rozkazuje mu Bóg natomiast w Nowym Testamencie Jezus naucza by nadstawiać zawsze drugi policzek gdy ktoś zada nam ból . Nie mówi już aby zadawać osobie która nas zraniła ten sam ból . Powiem , że zwątpiłam iż ta religia jest w ogóle logiczna w obliczu dekalogu i przykazania nie zabijaj Bóg naucza iż mamy odpłacać bólem za ból ...Może mi pastor pomóc w interpretacji ? btw. czytałam kiedyś , że Jan Kalwin przyczynił się do smierci innego reformatora jeśli dobrze pamiętam związanego z unitarianizmem dlaczego zatem morderca jest dla was takim autorytetem ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Dlaczego noszenie ubrania z dwóch różnych materiałów także nie podoba się Bogu ? Dlaczego gdy ktoś dotknie kobiety która ma miesiączkę musi wyprać swoje ubranie , wykąpać się i zostanie pomimo to nieczystym aż do wieczora ? będzie pastor pisał iż nie należy interpretować tego tak dosłownie ? to będzie raczej liche wytłumaczenie . Dlaczego tego typu treści są w ogóle umieszczone w Biblii ? ? ? jaka nauka z nich płynie ?? :-/

  OdpowiedzUsuń