środa, 12 czerwca 2013

Ulepszanie i upiększanie świata

"W drugim rozdziale 1 Mojżeszowej (Księgi Rodzaju) czytamy o ogrodzie Eden i pierwszym zadaniu, jakie Bóg zlecił człowiekowi: I wziął Pan człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł (2:15). Człowiek miał dwa zadania: uprawiać i strzec ogród.

Bóg polecił Adamowi przede wszystkim czynić świat piękniejszym. Pracę miał rozpocząć od ogrodu, urządzając go i przyozdabiając. Miał sięgnąć po znajdujące się z nim surowce, przetworzyć je i wykorzystać do urządzenia ogrodu. Ostatecznym celem było przekształcenie całego świata w pełne chwały Miasto Boga.

Zanim Adam rozpoczął pracę w ogrodzie, musiał go poznać i zrozumieć. Te badania naukowe miały stanowić podstawę do dalszej pracy, do przedsięwzięć artystycznych. Im więcej człowiek wiedział o kwaśności gleby, tym lepszym był ogrodnikiem. Im więcej wiedział o składzie chemicznym olejów, tym lepszym był malarzem. Im dłużej studiował geometrię, tym lepszym był architektem. Im pełnej rozumiał sam siebie, tym lepszym stawał się człowiekiem."

James Jordan, Pradawni święci, Reformacja w Polsce, Wrocław 2007, s. 5.


PS. Pierwszy strzał w PDF został wysłany wczoraj. Jeśli ktoś zamawiał, a nie doszło, proszę o informację. Zapisy na kolejne bezpłatne tytuły wciąż są możliwe na maila: bartosik7@gmail.com lub przez formularz po prawej stronie. 

5 komentarzy:

 1. Rdz 1:31 bg "I widział Bóg wszystko, co uczynił, a oto było bardzo dobre; i stał się wieczór, i stał się zaranek, dzień szósty."

  A może uprawiać i strzec znaczy coś innego niż ulepszanie świata?

  OdpowiedzUsuń
 2. Rdz 1:31 bg "I widział Bóg wszystko, co uczynił, a oto było bardzo dobre; i stał się wieczór, i stał się zaranek, dzień szósty."

  A może uprawiać i strzec znaczy coś innego niż ulepszanie świata?

  OdpowiedzUsuń
 3. Taaa... bakterie, wirusy też "były dobre". Och, jak teologiczne widzenie świata tutaj niepasuje! Co to znaczy "dobre"? Z jakiego punktu widzenia "dobre"? Słowe "dobre" całkowicie niepasuje do opisu świata biologicznego?

  cytat:
  "Te badania naukowe miały stanowić podstawę do dalszej pracy, do przedsięwzięć artystycznych. Im więcej człowiek wiedział o kwaśności gleby, tym lepszym był ogrodnikiem. Im więcej wiedział o składzie chemicznym olejów, tym lepszym był malarzem. Im dłużej studiował geometrię, tym lepszym był architektem."

  ... ależ Pan wszystko "pięknie" uprościł, hahaha!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kornel,

  To może oznacza psucie świata?

  Chodzi o to, że jest to wzór dla nas. Adam miał czynić ziemię poddaną Bogu, miejscem miłym dla Niego.

  Nie każdy jest powołany do bycia rolnikiem lub ochroniarzem. Niczym Adam, spotykamy się z Bogiem w Ogrodzie, otrzymujemy od Niego instrukcje i wychodzimy do świata, aby nad nim panować.

  Grzech niestety nam tego nie ułatwia, ale zadanie wciąż pozostaje aktualne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rdz 1:28 bw "I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi!"

  Ludzie dostali od Boga ziemię i mieli się nią opiekować, a nie ulepszać.
  Niewstety po upadku zaczęli ją tylko psuć.

  Gen 3:17-19 bw "(17) A do Adama rzekł: Ponieważ usłuchałeś głosu żony swojej i jadłeś z drzewa, z którego ci zabroniłem, mówiąc: Nie wolno ci jeść z niego, przeklęta niech będzie ziemia z powodu ciebie! W mozole żywić się będziesz z niej po wszystkie dni życia swego! (18) Ciernie i osty rodzić ci będzie i żywić się będziesz zielem polnym. (19) W pocie oblicza twego będziesz jadł chleb, aż wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz."

  Gen 6:5-6 bw "(5) A gdy Pan widział, że wielka jest złość człowieka na ziemi i że wszelkie jego myśli oraz dążenia jego serca są ustawicznie złe, (6) żałował Pan, że uczynił człowieka na ziemi i bolał nad tym w sercu swoim."

  to jest już za nami.

  Ap 11:18 bw "i popadły w gniew narody, lecz i twój gniew rozgorzał, i nastał czas sądu nad umarłymi, i oddawanie zapłaty sługom twoim prorokom i świętym, i tym, którzy się boją imienia twego, małym i wielkim, oraz wytracenia tych, którzy niszczą ziemię."

  A to jeszcze przed nami.

  OdpowiedzUsuń