środa, 12 czerwca 2013

Ulepszanie i upiększanie świata

"W drugim rozdziale 1 Mojżeszowej (Księgi Rodzaju) czytamy o ogrodzie Eden i pierwszym zadaniu, jakie Bóg zlecił człowiekowi: I wziął Pan człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł (2:15). Człowiek miał dwa zadania: uprawiać i strzec ogród.

Bóg polecił Adamowi przede wszystkim czynić świat piękniejszym. Pracę miał rozpocząć od ogrodu, urządzając go i przyozdabiając. Miał sięgnąć po znajdujące się z nim surowce, przetworzyć je i wykorzystać do urządzenia ogrodu. Ostatecznym celem było przekształcenie całego świata w pełne chwały Miasto Boga.

Zanim Adam rozpoczął pracę w ogrodzie, musiał go poznać i zrozumieć. Te badania naukowe miały stanowić podstawę do dalszej pracy, do przedsięwzięć artystycznych. Im więcej człowiek wiedział o kwaśności gleby, tym lepszym był ogrodnikiem. Im więcej wiedział o składzie chemicznym olejów, tym lepszym był malarzem. Im dłużej studiował geometrię, tym lepszym był architektem. Im pełnej rozumiał sam siebie, tym lepszym stawał się człowiekiem."

James Jordan, Pradawni święci, Reformacja w Polsce, Wrocław 2007, s. 5.


PS. Pierwszy strzał w PDF został wysłany wczoraj. Jeśli ktoś zamawiał, a nie doszło, proszę o informację. Zapisy na kolejne bezpłatne tytuły wciąż są możliwe na maila: bartosik7@gmail.com lub przez formularz po prawej stronie.