piątek, 24 lutego 2017

Noc, głupiec i cudzołożnicaDROGA DO UPADKU

Księgą szczególnie ostrzegającą przed grzechem seksualnej nieczystości jest Księga Przypowieści Salomona. Jest pisana do młodego syna, który ma nabywać królewskiej mądrości. Sercem księgi jest przestroga przed grzesznym pożądaniem, co ukazuje jak poważne jest to zagrożenie stojące na drodze do zdobycia mądrości. W 7 rozdziale tej księgi Salomon opisuje sposób działania seksualnej pokusy i drogę głupiego młodzieńca, który postanowił z nią igrać.

"Mów do mądrości: Jesteś moją siostrą, a rozum nazwij przyjacielem, aby cię ustrzegły przed cudzą żoną, przed obcą, która mówi słodkie słowa". (Prz 7.4-5)

Przestrzegając przed seksualną nieczystością i jej konsekwencjami król Salomon opisuje nie tylko sam upadek młodzieńca, ale i drogę prowadzącą do niego.

"Gdy wyglądałem oknem mojego domu i patrzyłem przez kratę, zobaczyłem wśród prostaczków i zauważyłem wśród chłopców nierozumnego młodzieńca, który szedł ulicą blisko jej narożnika i zboczył na drogę ku jej domowi" (Prz 7.7-8).

Początkiem upadku było zbliżenie się do miejsca pokusy. Chłopak był na tyle nierozumny, iż sądził, że albo poradzi sobie z pokusą, albo miejsce, w którym się znajdował jest bezpieczne. Do dużego upadku zwykle prowadzą małe kroki. 

NOC

Salomon aż czterokrotnie podkreśla porę, o której się to działo:
"O zmierzchu, pod wieczór, z nastaniem nocy i mroku" (Prz 7.9).

Noc nie jest bezpieczną porą. W Księdze Rodzaju Bóg ustanowił dwa światła: słońce, aby rządziło dniem i księżyc, aby rządził nocą. Po co Bóg ustanowił dzień? Abyś pracował, działał i spędzał czas z przyjaciółmi. Po co Bóg ustanowił noc? Abyś spał. Kiedy robi się jasno Bóg mówi ci: dzień dobry. Kiedy robi się ciemno Bóg mówi ci: dobranoc. Jeśli odwracamy ten Boży porządek, wpadamy w tarapaty. Noc to ciemność, dlatego grzech najchętniej wychodzi z ukrycia w nocy. Grzech nieczystości najczęściej jest popełniany w ciemności. Kiedy jest noc, Bóg wysyła nam informację: idź spać. 

TYLKO MĘSKI PROBLEM?

Boża mądrość opisuje przejaw grzechu nieczystości zarówno u mężczyzny, jak i kobiety, która go zwodzi. Księga Przysłów poucza nas, że grzeszna pożądliwość i nieczystość nie jest tylko problemem mężczyzn. Oczywiście inaczej ten grzech przejawia się u mężczyzn i u kobiet. Mężczyźni kochają chcieć. Kobiety kochają być chciane. Kiedy mężczyzna zbyt długo spogląda na okładkę jakiegoś magazynu z pół-rozebraną modelką, to znaczy, że ma problem z tym grzechem. Podobnie kobieta – jeśli ubiera się w dany strój, by odsłonić pewne części ciała i przykuć wzrok jak największej ilości mężczyzn lub jakiegoś konkretnego, który nie jest jej mężem – oznacza to, że ma problem z nieczystością.

UBIÓR NIERZĄDNICY

Dlatego Salomon opisując cudzołożnicę zaczyna od opisu jej ubioru:

"I oto spotyka go kobieta w stroju nierządnicy, podstępna" (Prz 7.10)

Duch Święty mówi, że kobieta ubrana była w strój nierządnicy. Dlatego myliłby się każdy, kto twierdziłby, że to jedynie strój modny, nowoczesny lub powszechny w danej kulturze. Problem współczesnej kultury polega na tym, że odrzucając kategorie etyczne dotyczące estetyki adoptuje brzydotę, nieskromność, a nawet nagość rozpatrując je w kategoriach neutralnych komunikatów, za rzecz gustu, który nie podlega ocenie moralnej. To, co całkiem niedawno uważano za strój nierządnicy jest dziś strojem powszechnie sprzedawanym w galeriach handlowych, obok nas. I nie nazywa się to strojem nierządnicy, lecz strojem dziewczęcym, modnym, współczesnym. Jednak cel takiego stroju jest ten sam: odsłonić tylko nieco mniej i zakryć tylko nieco więcej niż współczesne gwiazdy porno oraz skupić uwagę na sobie. Taki strój kupują dorosłe kobiety lub rodzice swoim nastoletnim córkom. Współczesna kultura uczy nas, że strój nierządnicy jest całkiem normalnym stylem. 

Niektórzy z pewnością odpowiedzą: "To mam ubierać się jak stara wiktoriańska panna albo muzułmanka w burce?". Odpowiedź Pisma to nie jest wybór między dwiema skrajnościami: ubiorem zakrywającym wszystko lub ubiorem odkrywającym prawie wszystko. Biblia mówi, że nasz ubiór powinien być skromny, a nie wyzywający, ale jednocześnie atrakcyjny. 

Pastor Doug Wilson napisał: "Nieskromność i atrakcyjność jest łatwa. Bycie skromnym i odpychającym jest również łatwe. Lecz skromność i atrakcyjność jest formą sztuki". 

Powinniśmy myśleć o tych rzeczach w Boży, dojrzały sposób, nie zaś podążać za trendami świata. Nasz ubiór nie powinien wysyłać komunikatu: "To jak się ubieram, to moja sprawa". To bowiem nie tylko niedojrzałość, ale i egoizm. Nasz ubiór nie powinien wysyłać komunikatu: "Jestem do wzięcia. Spójrzcie na mnie. Szukam partnera. Możesz podejść bliżej".

PRZYJMOWANIE POUCZEŃ

Prowokacyjny ubiór oznacza, że dana osoba ma problem z pożądaniem. Salomon kończąc opis stroju kobiety dodaje, że "jest podstępna" (w.10b). Kiedy zwrócilibyśmy jej uwagę: "Twój strój jest zbyt wyzywający." - odpowiedziałaby: "Co ty sobie myślisz? Nie jestem tego rodzaju dziewczyną, o której myślisz!". Ale jeśli nie jesteś tego rodzaju dziewczyną, to nie afiszuj się jako tego rodzaju dziewczyna! 

Oczywiście wiele kobiet, dziewczyn stwierdziłoby, że ubierając się w wyzywający sposób nie ma na myśli niczego złego. To jednak często jedynie oznacza tyle co: Nie wiedziałam, że pożądliwość oznacza coś złego. Nie wiedziałam, że skupianie na sobie wzroku innych to problem. Ja tylko chcę ładnie wyglądać. 

Problemem w takich sytuacjach jest nie tylko strój i prowokacyjny wygląd. Problemem jest też głuchota na wszelkie pouczenia. 

"Jest podniecona i niepohamowana, nie może spokojnie ustać w domu; to jest na ulicy, to znowu na placach, wyczekuje przy każdym narożniku" (Prz 7.11-12).

Nic jej nie obchodzi poza własnym pragnieniem. Nikogo nie słucha. Nie ma znaczenia czy jest to duszpasterz, mąż, mama, tata, przyjaciele. Jest uparta, zuchwała i hałaśliwa. Jak poznać taką osobę? Np. mama mówi do 17-latki: "Twoje dżinsy są zbyt obcisłe. Twoja bluzka odkrywa zbyt wiele". Zwykle możliwe są dwie reakcje: dziewczyna przyjmie tę opinię z pokorą lub ze złością skomentuje uwagę mamy. Jeśli polemizuje z mamą mówiąc, że nie jest nowoczesna lub, że jest to jedynie jej perspektywa, to prawdopodobnie ma podobny problem z pożądaniem, co chłopak, który ogląda niemoralne zdjęcia w internecie. Jeśli odpowiada: "Dziękuję. Dobrze, że mi powiedziałaś. Nie miałam pojęcia, że tak to wygląda". – ukazuje mądrość i dojrzałość.