czwartek, 23 maja 2019

Mam oko i Mamuuu - recenzja

Niektórzy z was wiedzą, że jestem miłośnikiem sportu (żużel, piłka nożna, NBA), muzyki, książek oraz gier planszowych. Dziś recenzja trzech z nich Wydawnictwa Rebel.

MAM OKO

Wydawnictwo Rebel ma w ofercie idealną grę rodziną, w którą mogą grać wszyscy niezależnie od wieku. Gra "Mam Oko" jest niewielkich rozmiarów, a w ładnie wydanym opakowaniu znajdziemy 60 kart z różnymi symbolami oraz instrukcję. Karty są zrobione z bardzo trwałego materiału więc wytrzymają dużo rozgrywek. 


Gra ćwiczy spostrzegawczość i refleks. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco grę w Dobble, choć gracze mają nieco inny cel. Może w nią grać od dwóch do sześciu osób. Gracze tasują karty i dzielą się nimi pomiędzy sobą. Równocześnie wykładamy na stół pierwsze karty z góry, a następnie wyszukujemy na nich dwa takie same obrazki, lecz w innym kolorze.


Jeśli nie znajdziemy ich w wyłożonych kartach, dokładamy kolejne. Wśród ilustracji mogą znajdować się np. klucz, kotwica, kość, bączek, puchar, tarcza, okulary, nóż, pędzel... Gra kończy się, gdy skończą się odkrywane karty lub nikt nie będzie w stanie znaleźć żadnych par. Zwycięża gracz, który zbierze największą ilość kart.

W wersji eksperckiej należy odnaleźć dwie pary identycznych kształtów (w różnych kolorach). Wówczas pierwszy gracz, który je odnajdzie zabiera wszystkie karty, które je przedstawiają. 

W zasadzie to całe zasady. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 lat wzwyż. Można jednak grać w nią z młodszymi upraszczając zadania. Można przykładowo wskazać dzieciom dwie karty, na których powinny szukać par, albo wskazać jeden element, którego powinny szukać na innych kartach. Nie ma w niej negatywnej interakcji, choć jest element rywalizacji. Dzięki niewielkim rozmiarom gra świetnie sprawdza się na wycieczkach, w podróży. 

Rozgrywka jest szybka, ciekawa, sprawdza się podczas gier rodzinnych, jak i na rozgrzewkę podczas wieczorów planszówek dla bardziej wytrawnych graczy. Można ją również stosować w celach terapeutycznych ponieważ ćwiczy koncentrację i spostrzegawczość.

Informacje o grze:
Autor: zespół Rebel | Wydawnictwo: Rebel.pl |
Wiek graczy: 7+
Liczba graczy: 2-6 osoby
Czas rozgrywki: 15 minut
Zawartość pudełka: 60 kart, instrukcja
Czas gry: ok. 15 min

--------------------------------------------------------------------------------


MEMUU

To gra karciana, w której sprawdzimy nasz refleks i spostrzegawczość. W pudełku mamy 72 karty Memuuu i 3 karty krów. 
Osoba, która ostatnio widziała krowę, bierze talie kart i ją tasuje.

Jedna osoba odwraca po kolei karty na stole. Odkryte karty kładziemy na środku stołu. Każdą kolejną kartę kładziemy na poprzedniej. Gdy któryś gracz pamięta, że widział już wcześniej kartę położona na wierchu zakrywa ręką stos i mówi np. kaczka na niebieskim tle, lub jajecznica na zielonym tle lub kaktus na czerwonym tle!


Sprawdzamy. Jeśli gracz miał rację, bierze wszystkie odkryte karty na stosie leżące pod daną kartą. 
Jeśli nie ma racji, rozdajemy wszystkie odkryte karty pozostałym graczom, zaczynając od lewej strony. 

Jest pewien wyjątek. Musimy być czujni na krowy. Gdy pojawi się krowa, gracz, który jako pierwszy zakryje ją ręka, bierze wszystkie karty ze stosu. W ten sposób kończy się runda. 
Kiedy ostatnia karta ze stosu zostaje odkryta i nikt nie nie może sobie przypomnieć, że pojawiła się wcześniej, wówczas gra się kończy, a gracz z największą ilością kart wygrywa rundę.

Gdy każdy gracz raz tasował karty, gra się kończy, a osoba z największą liczbą wygranych rund wygrywa całą grę. 


Rozgrywka zawiera również tryb ekspercki. W tej wersji, aby zdobyć karty, trzeba zakryć stos ręką, gdy wie się o dwóch parach kart ukrytych w stosie. Oczywiście należy je poprawnie opisać. 


Zasady gry są bardzo proste. Prostota połączona z dynamiką sprawią, że gra sprawdzi się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Świetna gra integracyjna i służąca jako rozgrzewka przed bardziej wymagającymi planszówkami. Jej niewielki rozmiar sprawia, że nadaje się również do gry w podróży. Gra jest bardzo ładnie wydana, począwszy od opakowania, a kończąc na kolorowych, ładnych kartach. 

Informacje o grze: 
Wydawca: Rebel.pl
Liczba graczy: 2 - 6 osób 
Wiek: od 7 lat Czas gry: ok. 15 minut 
Waga: ok. 0.301 kg
Zawartość pudełka: 
- 72 karty Memuuu 
- 3 karty krów 
- instrukcja