czwartek, 10 czerwca 2021

Recenzja gry: Łąka

W grze "Łąka" rywalizujemy o tytuł najlepszego obserwatora przyrody. Jesteśmy wędrowcami, którzy przemierzają drogi i podziwiają piękno okolic. W grze rozbudowujemy swoją łąkę i jej okolice poprzez karty roślin i zwierząt, a także krajobrazy i znaleziska. Wykonujemy również akcje specjalne.

Wygrywa gracz z najlepszą kolekcją (liczymy punkty). Przygotowując się do gry umieszczamy główną planszę na środku, obok niej zaś plansze ogniska. Rozpoczynamy grę z 5 kartami na ręce. Liczba rund odpowiada liczbie kamieni na karcie ogniska.

Wykonując ruch umieszczamy żeton na jednym z wcięć planszy głównej lub ogniska. Każdy żeton ma opcję wykonania jednej z dwóch akcji. W grze są 4 rodzaje kart:

obserwacji – zapewniają punkty zwycięstwa, a do ich zagrania konieczne jest posiadanie kart z widocznymi symbolami wymagań. Każda z nich zawiera jeden lub dwa symbole, dzięki którym będziemy mogli rozbudowywać swoją łąkę;

podłoża – nie dają punktów zwycięstwa, ale są konieczne do rozbudowywania łąki. To od nich rozpoczynamy układanie każdego łańcucha kart. Podłoża nie posiadają więc wymagań, które muszą być spełnione do ich zagrania, ale także posiadają symbol karty;

krajobrazu – poziome karty służące do tworzenia obszaru okolicy. Zapewniają one punkty zwycięstwa, a do ich zagrania wymagane są żetony drogi i (ewentualnie) odpowiednie niezakryte symbole na łące;

znalezisk – symbolizują napotkane podczas wędrówki przedmioty. Będziemy je zagrywać na karty krajobrazu.

Zasady są w miarę proste i przyswajalne. Gra jest bardzo ładnie i estetycznie wydana. Ilustracje przedstawiają głównie zwierzęta i rośliny. Mają również charakter edukacyjny. Ilustracji i kart jest bardzo dużo. Gra nadaje się na rozgrywki rodzinne, a próg dla najmłodszych dzieci to 10 lat. "Łąka" jest bardzo regrywalna. Różnorodność i ilość symboli wymaga opracowania wielu strategii. Zwycięstwo przychodzi nie tylko przy zastosowaniu jednej taktyki. 

Oczywiście w grze nie brakuje elementu losowości. Ale jego wpływ na sukces jest znikomy. Gra jest zwykle dynamiczna. Niekiedy musimy poczekać na ruch innego gracza, ale zwykle musimy się skupić na realizacji własnych zamierzeń. Przy ilości 3-4 graczy rozgrywka trwa ok. 1,5 godziny. Nie jest to więc gra z rodzaju szybkich na półgodzinny wieczór. "Łąka" to świetna propozycja dla osób, które chcą poznać świat planszówek, a także zaawansowanych graczy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Informacje o grze:

Autor gry Łąka: Klemens Kalicki

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 60-90 min.

Wiek: 10+

Wydawca: Rebel.pl

Grę można zamówić przez stronę Rebel.pl - TUTAJ