wtorek, 20 czerwca 2023

Pięć pytań do Fabiana Błaszkiewicza

Znajomy wysłał mi fragment nauczania Fabiana Błaszkiewicza - popularnego nauczyciela internetowego, który prowadzi swój kanał Tajemny Plan. Spotkałem kilka osób, które regularnie słuchają jego nauczania. W wypowiedzi z dnia 12 maja 2023 pomiędzy 32 a 37 minutą (5 minut) Fabian dzieli się swoimi przekonaniami temat jedności Boga i osób Trójcy Świętej. Pojawiają się tam następujące stwierdzenia (cytuję) - polecam jednak wysłuchanie podanego fragmentu w całości:

https://www.youtube.com/watch?v=-BfEMjGQXSY

"Pamiętajcie, nie ma trzech Bogów. Ostatnio miałem parę ciekawych rozmów z chrześcijanami, którzy zaczynają sobie uświadamiać, że oni znają doktrynę, wiedzą, że Bóg jest Jeden, tylko jest w Trzech Osobach. Ja się z samym tym opisem nie do końca zgadzam, bo my osób, koncepcji osoby nie rozumiemy tak, jak ją rozumie język hebrajski (...).

Teraz nie będę się nad tym rozwodził, ale ludzie de facto odkrywają, że wierzą w trzech bogów! Wierzą w Boga Ojca, wierzą w Boga Jezusa i wierzą w Boga Ducha Świętego. I kiedy nagle ja mówię: Ale ty rozumiesz, że Duch Święty w całości to jest ten sam Bóg, co w całości Bóg Ojciec czy co w całości Słowo Boże, to nagle są wstrząśnięci (...).

Bóg jest jeden, który się objawia w trzech (sp)osobach, który się objawia na trzy sp(osoby). Nie, że jest Jeden w Trzech Osobach. W całym szacunkiem, ale rozumiecie: osoba jest pewną całością, więc jeżeli Bóg ma trzy osoby, to jest trzech bogów. Pamiętajcie, Bóg jest jeden! A te jego sposoby istnienia to są te osoby, o których my myślimy, sposoby nie istnienia, lecz objawiania się (...)". 

---------------

Drogi Fabianie,

wierzę, że powyższe stwierdzenia to tylko niefortunny dobór słów. Mam nadzieję, że zgadzasz się z wiarą historycznego Kościoła w Trójcę Świętą, a niniejsza wypowiedź to jedynie wpadka, która wymagałaby jednak sprostowania. Dlatego będę wdzięczny za Twoją odpowiedź na pięć poniższych pytań:

1. Czy Twoje spojrzenie na Trójcę Świętą w czymś różni się od wiary historycznego Kościoła wyrażonej m.in. w Nicejsko-Konstantynopolitańskim Wyznaniu Wiary, Atanazjańskim Wyznaniu, Symbolu Chalcedonu?

2. Czy Ojciec, Syn i Duch Święty to trzy różne odwiecznie istniejące osoby boskie czy też trzy sposoby objawiania się jednoosobowego Boga?

3. Którzy chrześcijanie mówiąc o Ojcu, Synu i Duchu Świętym wierzą w trzech bogów? 

4. Czy możesz podać przykład różnicy pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym? 

5. Dlaczego uważasz, że wiara Kościoła Powszechnego w trzy osoby boskie oznacza wiarę w trzech bogów? 

Z serdecznym pozdrowieniem,

pastor Paweł Bartosik, Ewangeliczny Kościół Reformowany w Gdańsku