poniedziałek, 19 listopada 2012

Komisja Europejska i misjonarze bez krzyża

Jak informuje portal http://wiadomosci.dziennik.pl Słowacja chciała upamiętnić przybycie świętych Cyryla i Metodego na Morawy. Bank miał wybić specjalne monety o nominale 2 euro. Komisja Europejska uznała jednak, że świętych trzeba ocenzurować. Zaleciła więc usunięcie z projektu monety o nominale 2 euro z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyży na ich ornatach i aureol nad ich głowami - oznajmiła w niedzielę rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego. 

Rzeczniczka NSB Petra Pauerova powiedziała słowackiemu dziennikowi "Pravda", że Komisja Europejska, przychylając się do "propozycji niektórych krajów Wspólnoty" zaleciła usunięcie wspomnianych atrybutów z pierwotnego projektu monety. Ponieważ moneta zostanie dopuszczona do obiegu we wszystkich krajach strefy euro, projekt powinien respektować zasady "neutralności religijnej" - wyjaśniła Pauerova.

Św. Cyryl (926-869) i św. Metody (815-885) byli pierwszymi misjonarzami Słowiańszczyzny. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie w kulturze. Święci Kościoła katolickiego i Kościoła prawosławnego, nazwani Apostołami Słowian przybyli z Bizancjum do państwa wielkomorawskiego w 862 roku na prośbę tamtejszego władcy Rościsława. Obaj znali język i obyczaje słowiańskie, gdyż zajmowali się wcześniej chrystianizacją Słowian południowych, zamieszkujących tereny wokół bizantyjskich Salonik. Obaj już wcześniej podjęli się przekładu Pisma Świętego na język słowiański, na potrzeby przekładu stworzyli specjalny 40-literowy alfabet - głagolicę.

W ikonografii święci przedstawiani są w strojach pontyfikalnych jako biskupi greccy lub łacińscy. Ich atrybutami są: krzyż, księga i rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim. 

Jak widać fakt wpływu chrześcijaństwa na kształtowanie tożsamości, kultury europejskiej bardzo mierzi. Tymczasem nie da się w poprawny sposób nauczać historii Europy pomijając to kim był Św. Augustyn, Anzelm, Hieronim, Cyryl i jaki był ich wkład. Nie jesteśmy w stanie nauczyć dzieci szacunku do innych kultur bez szacunku dla własnej kultury i cywilizacji. Tylko wtedy zrozumiemy fakt okazywania przez kogoś szacunku do swojej matki jeśli sami mamy szacunek do swojej. Jeśli nie rozumiemy gdzie jesteśmy na mapie historii to pozbawiamy się zrozumienia teraźniejszości. Tymczasem nową ideologią Unii Europejskiej staje się "zacieranie pamięci" o historii i symbolach z powodów jej coraz bardziej wyrazistego religijnego wyznania (nie)wiary.

Niniejsza decyzja to przejaw pogardy dla suwerenności, kultury i historii Słowacji oraz braku szacunku dla tożsamości samych "świętych". Nie ma to
 nic wspólnego z tzw. "neutralnością religijną" - bożkiem i współczesnym narzędziem sekularystycznej ideologizacji.

17 komentarzy:

 1. religia ma krew na rękach i dlatego jest świecki charakter ue co popieram

  OdpowiedzUsuń
 2. przynieśli mordowanie tzw heretyków co z kolei ty popierasz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie religia ma krew na rękach.

  Krew mają na rękach ludzie: zarówno fanatycy religijni, jak i fanatycy świeccy oraz sekularystyczni.

  OdpowiedzUsuń
 4. podawali sie za namiestników i sług Boga na ziemi

  OdpowiedzUsuń
 5. Owszem. Podawali się. Ale akurat nie Cyryl i Metody.

  Natomiast ateistyczni zbrodniarze uważali siebie nie tyle za "namiestników i sług Boga na ziemi", ale za samych "Bogów".

  Nawiasem mówiąc czy z powodu nadużywania krzyża przez nikczemników mamy się go teraz wstydzić i uznać za symbol przemocy? Czy z powodu tego, że niektórzy oddają cześć słońcu mamy je teraz usunąć z nieba?

  OdpowiedzUsuń
 6. Zresztą o czym tu mówimy: Cyryl i Metody przecież mieli krzyże na swoich ornatach. To tak jakby Komisja Europejska nakazała usuwać z podręczników historii krzyże z płaszczy krzyżaków.

  OdpowiedzUsuń
 7. Luk 20:24-25 bw "(24) Pokażcie mi denar. Czyją nosi podobiznę i napis? A oni rzekli: Cesarza. (25) On zaś rzekł do nich: Oddawajcie więc cesarzowi, co jest cesarskie, a Bogu, co jest Boże."

  OdpowiedzUsuń
 8. starożytne religie i bogowie też znikneli podobnie może być z chrześcijaństwem

  OdpowiedzUsuń
 9. można śmiało odnieść słowa z mat. 23 : 35 do wielu tzw chrześcijan więc nie ma co sie dziwić że dziś wiele krajów stawia na świeckośc CO NAPRAWDE WIĘDZĄCYM nie musi to przeszkadzać by chrystus był w ich sercu i starali sie iść za chrystusem jana 8 : 12 , na tyle na ile może grzeszny człowiek obj. 2 : 2a

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zapominaj, że Chrystus jest Panem nie tylko serc, ale całej rzeczywistości: wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.

  OdpowiedzUsuń
 11. napewno nie jest i nie był panem inkwizycji nkwd gestapo stasi sb ub itd MIMO ŻE TE ORGANIZACJE NALEŻAŁY DO OWEJ RZECZYWISTOŚCI

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest Panem każdego człowieka DLATEGO KAŻDY przed Nim zda sprawę z tego czy ten fakt rozpoznał.

  Wierzących różni od gestapo to, że rozpoznali tą rzeczywistość i udali się z wiarą za Bożym objawieniem poddając Jezusowi swoją wolę.

  Niewiara i niegodziwość kogokolwiek nie zsuwa Jezusa z Jego tronu. Conajwyżej czyni niegodziwców rebeliantami, którzy otrzymają sprawiedliwy wyrok.

  OdpowiedzUsuń
 13. jest panem ale NIE PANEM ICH UCZYNKÓW mat.7 : 23

  OdpowiedzUsuń
 14. I to jest kolejny dowód na to, że należy się dystansować do UE i z całą pewnością nie możemy się zgodzić na przyjęcie obcej waluty.

  OdpowiedzUsuń
 15. ale miliardy jak otrzymamy to będzie grać i buczeć co nie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. pozatym zdradzasz swoje kompleksy bowiem wg ciebie ktoś w tym wypadku ue ma wpływ czy wierzysz w chrystusa :) ja wierze w chrystusa choćby wszyscy wokół gadali że to fikcja :)

  OdpowiedzUsuń