poniedziałek, 18 stycznia 2010

Dlaczego rybacy?

W Starym Testamencie przywódcy Bożego Ludu są przyrównani do pasterzy. W Nowym Testamencie są rybakami. To nie przypadek. W Biblii ziemia symbolizuje Izrael, morze zaś narody (np. Psalm 65:7-8).

Kiedy Jezus powołuje apostołów spośród rybaków wskazuje jednocześnie na charakter ich służby ("Od tej pory ludzi łowić będziesz" - Łk 5:10). Podkreśla fakt, że zostaną wysłani do pogan – podążając za przykładem Eliasza i Elizeusza.

Morze jest więc symbolem pogan. Gdy Jezus gromi rozszalałe morze nakazując rozszalałym falom i wichrom zamilknąć wskazuje fakt, że Swoim Słowem będzie uciszał wzburzone narody.

Inny cud związany z morzem - wyłowienie sieci pełnej ryb w środku dnia (Łk 5:1nn) jest znakiem wskazującym na sukces uczniów w ich ekspedycji wyruszenia do narodów. Oznacza to, że ich służba powinna nieść optymizm i nadzieję. Po ludzku wydaje się skazana na porażkę ("Mistrzu, całą noc ciężko pracując nic nie złowiliśmy" - Łk 5:5) jednak na słowo Jezusa mogą wyruszyć pełni nadziei ("ale na Słowo twoje zarzucę sieci"). Podobnie jest ze służbą kościoła w obecnych czasach.