poniedziałek, 18 stycznia 2010

Dlaczego rybacy?

W Starym Testamencie przywódcy Bożego Ludu są przyrównani do pasterzy. W Nowym Testamencie są rybakami. To nie przypadek. W Biblii ziemia symbolizuje Izrael, morze zaś narody (np. Psalm 65:7-8).

Kiedy Jezus powołuje apostołów spośród rybaków wskazuje jednocześnie na charakter ich służby ("Od tej pory ludzi łowić będziesz" - Łk 5:10). Podkreśla fakt, że zostaną wysłani do pogan – podążając za przykładem Eliasza i Elizeusza.

Morze jest więc symbolem pogan. Gdy Jezus gromi rozszalałe morze nakazując rozszalałym falom i wichrom zamilknąć wskazuje fakt, że Swoim Słowem będzie uciszał wzburzone narody.

Inny cud związany z morzem - wyłowienie sieci pełnej ryb w środku dnia (Łk 5:1nn) jest znakiem wskazującym na sukces uczniów w ich ekspedycji wyruszenia do narodów. Oznacza to, że ich służba powinna nieść optymizm i nadzieję. Po ludzku wydaje się skazana na porażkę ("Mistrzu, całą noc ciężko pracując nic nie złowiliśmy" - Łk 5:5) jednak na słowo Jezusa mogą wyruszyć pełni nadziei ("ale na Słowo twoje zarzucę sieci"). Podobnie jest ze służbą kościoła w obecnych czasach.

1 komentarz:

 1. Jeszcze jedna myśl:

  Zwróćcie uwagę o jakiego rodzaju rybakach i jakim rodzaju połowów mówił Jezus abyśmy nie wkładali naszego pojęcia "rybactwa" w Jego usta.

  Jezus nie miał na myśli wyławiania kilku okazałych pstrągów ze strumyka. Mówi o rybakach używających sieci, a nie wędek. Mówił o sieci pełnej ryb, uginającej się pod ich ciężarem, nie zaś o wiadrze z pięcioma pięknymi sztukami.

  Taki wydźwięk ma ewangelia. Kościół ma czynić uczniami narody (Mt 28:18-20)! Nie jedynie pojedyncze osoby. I jest to zadanie nie tyle pojedynczego chrześcijanina, jednego zboru, ale całego kościoła powszechnego.

  Narody mają (i będą) przychodzić do posłuszeństwa Chrystusowi.

  OdpowiedzUsuń