czwartek, 1 kwietnia 2010

Zjednoczenie 7 kościołów protestanckich z katolickim

Jak podaje oficjalna strona http://www.vatican.va/ - 27 marca br. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyło się spotkanie zwierzchników siedmiu kościołów protestanckich z delegacją papieską kościoła katolickiego. Tematem obrad były warunki zjednoczenia niniejszych wyznań chrześcijańskich w strukturze tego ostatniego pod auspicjami następcy Św. Piotra. Wszyscy przedstawiciele zgodnie przystali na ekumeniczne zjednoczenie, jednak, jak wspólnie dodali: "pod pewnymi warunkami".

1. Duży nie będzie dążył do wchłonięcia małego.
2. Mały nie będzie chciał nawracać dużego.
3. Przedstawiciele kościoła protestanckiego chcą zachować autonomię od zwierzchnictwa papieża - na co z niechęcią (ale jednak) przystała strona rzymskokatolicka, zaś członkowie największego wyznania chrześcijańskiego, za zgodą delegatów protestanckich, będą mogli nadal odbywać pielgrzymki do "miejsc świętych". Jednomyślnie zgodzono się by dodać do nich Wittenbergę i Genewę.

Rzecznik Kongregacji Nauki Wiary kard. Mariano Clemente poproszony o komentarz powiedział: "Przed nami jeszcze wiele rozmów, jednak z wielkim zadowoleniem mogę dziś powiedzieć: Mamy ich! (uśmiech) Musimy popracować jeszcze nad ich starymi przyzwyczajeniami doktrynalnymi, ale w zasadzie to co sobie założyliśmy przed obradami - w 100% wypełniliśmy. Są nasi. Jeśli chodzi o Wittenbergę i Genewę to zawsze trzeba ponieść jakąś cenę kompromisu. Nie sądzę, że jest ona wielka w stosunku do naszych zysków. Tym bardziej, że wpływy z ich niedzielnych ofiar mają trafiać do Rzymu".

Nieco inną perspektywę przedstawiał na konferencji prasowej zwierzchnik jednego z najbardziej lichych protestanckich kościołów Rene Leguen: "Czekaliśmy na to wiele lat. Złapaliśmy byka za rogi. I to w jaskini lwa. Mają przejąć od nas więcej niż my od nich. I w zasadzie o to nam chodziło. O resztę będziemy zabiegać na kolejnych obradach. Nie ma pośpiechu, zasadą "krok po kroku" zburzymy i zdobędziemy 'całe Jerycho' ".

Kolejne spotkanie delegatów zaplanowano na 23 maja br.

3 komentarze:

 1. Czarny humor :) W ramach poszerzenia wiedzy o KK polecam film:
  Deliver Us From Evil.

  Ogląda się za darmo, trzeba tylko przeczekać reklamę i kliknąć potem odpowiedź na pytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dowcip raczej średni. Wpis miał być chyba w założeniu paradoksem, ale nie wiem, czy tak to odebrałam. Raczej nie. Zastanawiam, dlaczego na tym blogu nie zrelacjonowano zeszłorocznych polskich obchodów okrągłego jubileuszu reformatora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dowcip niektórym przypadł do gustu, jednak nie wszyscy muszą mieć to samo poczucie humoru :)

  Odnośnie obchodów okrągłego jubileuszu reformatora to pisałem o tym co my z tej okazji robiliśmy.

  1. Podawałem informacje o stoisku informacyjnym na gdańskiej starówce "Protestanci w Gdańsku", które obsługiwaliśmy w dniach 1-10 maja 2009. Okolicznością oraz inspiracją dla nas była 500 rocznica urodzin Jana Kalwina.

  2. Zamieściłem link do wersji online (w PDF) naszego kwartalnika "Reformacja w Polsce" poświęconego Kalwinowi, kalwinizmowi oraz reformacji.

  OdpowiedzUsuń