sobota, 22 stycznia 2011

Trzecie: Nie noś na sobie imienia Bożego na próżno

Księga Wyjścia 20:7 Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.

Nie powinniśmy w lekkomyślny sposób wzywać imienia Bożego. Oczywiście nasze słowa wypowiadane na codzień nie powinny być grubiańskie, szorstkie, ale trzecie przykazanie nie dotyczy nie tylko nie przeklinania i "lekkiego" przywoływania Boga.

Jest na temat noszenia na próżno imienia, które jest związane z nami - uczniami Chrystusa. Nosimy na sobie imię Chrystusa od dnia chrztu. Jesteśmy chrześcijanami (w sensie przynależności do kościoła - Ciała Chrystusa). Nie nośmy więc tego imienia na próżno i odpowiadajmy na ten fakt wiarą (i posłuszeństwem).

Tak jak swoim postępowaniem nie chcemy przynosić wstydu naszemu nazwisku i rodzinie tak samo myślmy o naszym zachowaniu jako chrześcijan. Nie przynośmy ujmy imieniu, które niegdyś otrzymaliśmy - imieniu ucznia Jezusa oraz Jego rodzinie. Babcia pastora Douglasa Wilsona mówiła do swoich wnuków: „Bądźcie dobrzy. Nie bądźcie jak inni chłopcy!” Innymi słowy: postępuj w zgodzie z tym kim jesteś. Postępuj w zgodzie z tym co Bóg zakomunikował ci w twoim chrzcie (że należysz do Niego).

Trzecie przykazanie dotyczy więc nie tylko naszych słów, ale i tego czy nie nosimy na sobie na próżno imienia Bożego. Jeśli jesteśmy ochrzczeni w imię Ojca, Syna i Ducha Św. to postępujmy jak osoba ochrzczona w imię Trójjedynego Boga. Nie wzywajmy imienia Chrystusa na próżno mówiąc, że jesteśmy chrześcijanami choć naszym życiem temu zaprzeczamy.

2 komentarze:

  1. Święte słowa.Każdego dnia powinniśmy swoim życiem udowadniać,że to Pan Bóg ma rację.A tymczasem zachowujemy się tak,jakby racja stała tylko i wyłącznie po naszej stronie. Wszystkowiedzących mistrzów świata od siedmiu boleści.Mistrz Jest Jeden.

    Fajny blog.Będę czytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. No tak, Słowo Boże jest jasne. Kombinuje zawsze ten komu nie na rękę są proste Słowa Dekalogu.

    OdpowiedzUsuń