sobota, 12 grudnia 2015

Dlaczego Chanuka nie jest świętem chrześcijan?

Portal pch24.pl informuje (TUTAJ), że w środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wraz z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce zapalił świeczki z okazji judaistycznego święta Chanuki. Na uroczystość zaproszony został także poseł Robert Winnicki. Lider Ruchu Narodowego odmówił jednak udziału w ceremonii. Powód: wierność Bożym przykazaniom. (fot. Jerzy Dudek/Forum)

„Bardzo dziękuję panu rabinowi za zaproszenie przesłane na moją skrzynkę poselską, ale nie zamierzam zapalać świec chanukowych. Powód? Ten sam, dla którego nie obchodzę ramadanu czy hinduskiego święta holi - I przykazanie” - powiedział R. Winnicki.

Osobiście nie zgodziłbym się z posłem R. Winnickim odnośnie uzasadnienia przyczyn nieobecności. Jest różnica miedzy tymi świętami. Chanuka to święto Bożego ludu w erze Starego Przymierza, nie zaś święto ku czci obcych bóstw. Dziś nie obchodzimy go w Kościele z powodu nieadekwatności (Stary Testament to cienie nowej rzeczywistości), nie zaś dlatego, że nie ma nic wspólnego z naszymi ojcami wiary (Izraelem w ST).

Nie obchodzimy (jako chrześcijanie) ramadanu czy hinduskiego święta holi z powodu tego, że Allach, Wisznu, Sziwa czy Kryszna to bożyszcza ludów. Nikt taki nie istnieje.
Chanuka natomiast nie obchodzimy z tego samego powodu co nie obrzezujemy i nie sprawujemy Paschy. Mesjasz przyszedł. Nie celebrujemy zapowiedzi jego przyszłego Wcielenia. Rozpoznajemy, że ono miało miejsce! Nie obchodzimy cieni, które mówią: Mesjasz przyjdzie i odkupi świat! Celebrujemy rzeczywistość! Ogłaszamy: On przyszedł! Jest nim urodzony z dziewicy Jezus Chrystus w mieście Betlejem! Dlatego w kalendarzu kościelnym znajdują się Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Tydzień, Wielkanoc, a nie Chanuka, Święto Namiotów lub Pascha.