piątek, 1 lipca 2022

Chrzest jest jeden

Nie ma znaczenia ile razy postanawiasz się ochrzcić w imię Trójcy Świętej. Ważny jest zawsze ten pierwszy. Chrzest to Boży znak.

czwartek, 30 czerwca 2022

Islam i krucjaty

"Ci, którzy twierdzą, że krucjaty były po prostu agresywnym najazdem, wymierzonym przeciw islamowi, padli ofiarą przedziwnego zapomnienia. Zapomnieli, że sam islam był po prostu agresywnym najazdem, wymierzonym przeciw starej i rządzonej prawem cywilizacji, kwitnącej niegdyś na wybrzeżach śródziemnomorskich. Nie mówię o tym, aby wyrazić wrogość do religii Mahometa; jak niebawem się okaże, doskonale zdaję sobie sprawę z jej wielu zalet i cnót. Lecz nie ulega wątpliwości, że to islam był najazdem, a chrześcijaństwo zostało najechane".

- G.K. Chesterton, Obrona wiary, s.177.

środa, 29 czerwca 2022

Trzy spojrzenia na eschatologię

Podstawowe poglądy na eschatologię (czasy ostateczne):
1. PREMILENIZM: Chrystus powróci przed ("pre") milenium - Tysiącletnim Królestwem Bożym rozumianym dosłownie. Na świecie będzie coraz gorzej. Jezus nie objął panowania na ziemi. Królestwo Boże nadejdzie w przyszłości.
2. AMILENIZM: Milenium, a więc okres tysiącletniego Królestwa jest symbolicznym określeniem pełni czasów Bożego panowania ("a"). Jezus zainaugurował Królestwo Boże na ziemi. Królestwo Boże i królestwo ciemności do powtórnego przyjścia Chrystusa będą rozwijały się równolegle.
3. POSTMILENIZM: Chystus powróci po milenium - okresie Królestwa Bożego na ziemi ("post"). Jezus objął panowanie w niebie i na ziemi i zainaugurował Królestwo Boże. Będzie się ono stopniowo rozwijało w historii aż wypełni ziemię i usunie zbuntowane królestwa ciemności. Bramy piekielne go nie przemogą.
Dwa pierwsze spojrzenia nie tylko brzmią pesymistycznie. Przede wszystkim nie tak o przyszłości ziemi, Bożego Królestwa, owocach misji Kościoła w świecie i skutkach dzieła Jezusa wypowiada się Biblia (zobacz: Iz 11:9; 65:19-25; Dn 2:44-45; Hbr 2:14; Mt 16:18; 28:18; Mk 4:30-32; 1 Kor 15:26; Dz 2:34-35).
Zostań postmilenistą i - nawet jeśli dziś masz pod górkę i widzisz przeciwności - żyj nadzieją na zwycięstwo Ewangelii w historii. Bóg to obiecał.

Bóg opowiada historię z happy endem

 Bóg w Biblii opowiada historię z happy endem. Jest w niej:

- doskonały świat i szczęśliwi ludzie
- wróg, nieprzyjaciel Boży
- upadek i bunt ludzi
- konflikt człowieka z Bogiem
- obietnica Wybrańca
- wypełnienie czasu, gdy pojawia się Wybraniec (główny bohater opowieści)
- zwycięstwo Wybrańca (Dobra) przez odkupienie i poświęcenie
- śmierć i zmartwychwstanie
- ocalenie ziemi i świata
- żyli długo i szczęśliwie (ci, którzy Jemu zaufali)

Każda dobra historia, film, książka opierają się na tym Bożym schemacie. 

wtorek, 28 czerwca 2022

Wakacje z angielskim w Gdańsku!

Serdecznie zapraszam na WAKACJE Z ANGIELSKIM z udziałem Native-Speakerów z USA. Zajęcia są *całkowicie bezpłatne* i będą odbywać się w Gdańsku Głównym w godzinach 9-16 (ok. 12 będzie pizza dla uczestników). 

Są one skierowane do młodzieży w wieku 12-17 lat. W planie są lekcje angielskiego, lekcja biblijna po angielsku, śpiew, gry i zabawy. Pytania i zgłoszenia: bartosik7@gmail.com

czwartek, 23 czerwca 2022

Odwiedź nas

Nie chcesz niezrozumiałych dźwięków i hałaśliwego szumu na nabożeństwie i szukasz kościoła z uporządkowaną liturgią?
Nie chcesz powierzchownych trzylinijkowych piosenek o swoich uczuciach i swoich decyzjach, a chciałbyś w kościele śpiewać Psalmy, hymny oraz nowe pieśni sławiące Boga we współczesnych aranżacjach?
Nie chcesz być tylko obserwatorem i słuchaczem na nabożeństwie, a pragniesz być również jego uczestnikiem, który razem z całym kościołem się modli, wyznaje wiarę, odpowiada w liturgicznym dialogu?
Nie chcesz nabożeństw bez Wieczerzy Pańskiej i pragniesz regularnego duchowego pokarmu i duchowego napoju od Jezusa przy Stole Pańskim na każdym niedzielnym nabożeństwie?
Nie chcesz rozmytego nauczania, powierzchowności za kazalnicą i słuchania przemyśleń kaznodziei, szukasz zaś kazań, które wyjaśniają tekst Bożego Słowa i wskazują na jego zastosowanie?
Pragniesz na nabożeństwie modlić się (w zrozumiałym języku) i śpiewać na chwałę Stwórcy zamiast stworzenia?
Pragniesz po nabożeństwie budować więzi z chrześcijanami, porozmawiać z pastorem lub innymi wierzącymi, zachęcić innych lub czerpać zachętę?
Pragniesz, by Twoje dzieci wraz z całym ludem Bożym uczestniczyły w całym nabożeństwie kościoła?
Jeśli większość Twoich odpowiedzi na powyższe pytania brzmi "tak", to zapraszam Cię do odwiedzenia nas na nabożeństwie Ewangelicznego Kościoła Reformowanego. Jesteśmy w każdą niedzielę o 11:00 w gdańskim Domu Harcerza przy ul. Za Murami 2-10.
Każdy jest mile widziany! Dla chętnych mamy bezpłatne egzemplarze (całego) Pisma Świętego.

środa, 22 czerwca 2022

O skutkach odrzucenia Trójcy Świętej

Krótko o skutkach odrzucenia prawdy o Trójcy Świętej.

Odwiecznie samotna monada (jednoosobowe bóstwo) nie daje nam żadnych podstaw, by uznać różnorodność, prawość, miłość, dobroć za pożądane wśród ludzi. Skoro bowiem jesteśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo - idealnym wzorem człowieka jest milczący, samotny odludek. Wszak taki jest bóg antytrynitarzy (islamu, faryzeuszy, świadków Jehowy, unitarian, epifanistów, badaczy Pisma itd.). Bóg ściśle monoteistycznych sekt i niechrześcijańskich religii jest od wieczności sam. Nie okazuje od wieczności miłości, dobroci, poświęcenia, prawości wobec nikogo. Aby je objawić, musiał zmienić się w czasie i postanowił stworzyć aniołów oraz ludzi. Wyznawca takiego bóstwa może oczywiście próbować być dobrym naśladowcą milczącego boga-samotnika. Mało kto spośród nich jednak tego chce. 

Kiedy antytrynitarz wchodzi w osobową relację z człowiekiem, staje się tym samym najmniej podobny do obiektu swojej czci. Wszak jego bóg od wieczności był sam. Nie wchodził w osobową relację z kimkolwiek. Taka rzecz jak relacja stała się dla takiego boga czymś nowym; czymś, czego zaczął się uczyć w momencie, kiedy postanowił stworzyć istoty żywe. 

Zatem łatwo jest wierzyć w najróżniejsze idee. Trudniej jednak jest żyć zgodnie z nimi. Odrzucenie Trójcy Świętej to nic nowego. Mało kto jednak zastanawia się nad skutkami wiary w jednoosobowego boga, kiedy mówimy o takich rzeczach jak: dialog, komunikacja, relacja, wielkość, prawość, dobroć, poświęcenie, służba wzajemna. Te rzeczy są kompletnie obce jednoosobowemu bóstwu. 

środa, 15 czerwca 2022

Dla kogo seks?

Znalezione:

Seks nie został stworzony dla mężczyzn i kobiet. Seks został stworzony dla mężów i ich żon. 

Wiara nie jest emocją

"Wiara nie jest emocją. To decyzja, by oprzeć się mocno na Słowie Bożym". 

- Bob Gass

Dokąd prowadzi cię wiara?

„Jeśli twoja wiara nie może zaprowadzić cię w niedzielę do kościoła, to wątpię, czy zaprowadzi cię do nieba”. 

- dr Adrian Rogers