piątek, 8 lutego 2019

Kard. Stefan Wyszyński do kapłanów: Otrzymaliście straszliwą władzę nad Bogiem

Miarą chrześcijańskiej ortodoksji nie jest zaciekłość w obronie tego, czy innego nurtu Kościoła. Miarą naszej ortodoksji jest m.in. nasza reakcja na straszliwe nadużycia moralne i doktrynalne - również w Kościele. "Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego." - 1 Piotra 4.17

Jeden znajomy podesłał mi poniższe źródło. Czy od Bałtyku do Tatr, słyszał kto o czymś takim?! 


(kliknij, aby powiększyć)

"Otrzymaliście w tej chwili straszliwą (!) władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim — nad samym Bogiem! Jesteście przecież „spirituales imperatores" a jako tacy,macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, on tego od Was chciał! Będziecie mu rozkazywać gdy na Wasze słowa zstępować będzie na ołtarze — Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy… Kto ku Wam patrzy, widzi w was Boga. Kto do Was się zbliża, nie szuka ludzkiego, ale Bożego. Prawdziwie: Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem." 

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, Ateneum Kapłańskie, Zeszyt 2 IX-X 1960, s.165.

"Otrzymaliście w tej chwili straszliwą (!) władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirytuales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, on tego od Was chciał!"

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński z przemówienia podczas święceń kapłańskich w Ołtarzewie 22.VI.1957 r.